Innowacja i wiedza w podróżowaniu

Co zobaczyć na Kaszubach?

Kaszuby leżą w północnej Polsce. To część Pomorza zamieszkała przez autochtoniczną ludność posługującą się językiem kaszubskim. Odrębny kulturowo region tutejszą tradycje prezentują między innymi następujące instytucje: Oddział Etnografii – Spichlerz Opacki, Muzeum Zachodnio-kaszubskie w Bytowie, Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera (zobacz na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_Treder) w Kartuzach, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie czy Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Park etnograficzny to muzeum typu skansenowskiego, w którym zgromadzono ponad 50 obiektów architektury ludowej z obszaru Kaszub i pasa nadmorskiego. Muzeum znajduje się na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, nad jeziorem Gołuń. Zajmuje 22 ha. Obejrzeć w nim można między innymi kościółek z XVII wieku, szkołę, tartak, kuźnię, karczmę, młyny, zagrody chłopskie z XVII-XIX wieku oraz dworki. Kaszubi podkreślają swoja odrębność zamieszczając dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości. Jest ich ponad 700, a pierwsze zostały zainstalowane w 2008r. w Szymbarku (gmina Stężyca).

Region ten jest bardzo atrakcyjny turystycznie. To piękne krajobrazy lasy, wzgórza, pola, łąki, liczne jeziora i malownicze miasteczka. Na wielbicieli większych miast czeka Trójmiasto – Gdańsk, Gdynia, Sopot i jego zabytki. Kaszuby leżą częściowo nad morzem. Będąc w tym rejonie Polski warto odwiedzić np. Zamek w Krokowej, Centrum Edukacji w Szymbarku, Zamek w Bytowie, Molo w Gdyni, Zamek w Lęborku, Zagrodę Albrechta w Swołowie, Wieżę Kaszubskie Oko, Wieżycę z wieżą widokową, żuraw w Gdańsku, Kaszubski Park Miniatur, Świat Labiryntów Bliziny, Basztę nr 24 w Lęborku, oceanarium w Gdyni, Kaszubski Park Gigantów, Kamienne Kręgi Leśno, zoo egzotyczne, Kamienne Kręgi w Węsiorach, Ogród Botaniczny w Gołubiu, farmę strusi w Garczynie.

Warto zobaczyć Szlak Dworów i Pałaców Północnych. Szlak ten tworzy kilkadziesiąt obiektów na terenie Pomorza. Niektóre są odrestaurowane i użytkowane jako hotele czy też restauracje. Inne pozostają w ruinie. Można je więc oglądać tylko z zewnątrz. Warte obejrzenia budowle na Szlaku Kaszubskim to np. Zamek w Rzucewie, Pałac w Wejherowie, Pałac w Godętowie, Dwór w Bychowie, Pałac w Leźnie. Na turystów czekają kwatery o różnym standardzie (poszukaj na: ). W bazie noclegowej Kaszub, każdy znajdzie miejsce dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top