Czy warto iść w pożyczkę na oświadczenie?

Wiele osób ma problem z załatwieniem potrzebnych formalności do wzięcia kredytu. Niejednokrotnie problem tkwi też w niezgodzie małżeńskiej. Dla takich przypadków są właśnie stworzone pożyczki na oświadczenie. Proste formalności bardzo przyspieszają ich realizację i dzięki temu można szybko cieszyć się świeżym zastrzykiem gotówki. Oczywiście jakieś tam formalności trzeba załatwić, ale nie jest ich aż tyle, jak przy kredycie gotówkowym bądź hipotecznym. Są do zaakceptowania i nie odstraszają nadmiernie klientów.
Pożyczki te są szczególnie dedykowane też osobom zadłużonym, które są wpisane do BiK-u. Dzięki takiej pożyczce mogą w ogóle cokolwiek pożyczyć. W innym przypadku pozostałoby im chyba tylko żebranie o pożyczkę w zakładzie pracy oraz wśród możnych znajomych i takowych członków rodziny. A nie należy on do przyjemnych, szczególnie że można narazić się na spore ośmieszenie, na przykład, gdy nasz pożyczkodawca widzi nas kupujących ogromną ilość czegoś, co nie wydaje mu się dobrem pierwszej potrzeby lub po prostu nie zgadza się z deklarowanym przeznaczeniem pieniędzy pożyczonych.
Jednak, gdy uda nam się już wziąć pożyczkę w instytucji finansowej, możemy być spokojniejsi w tej kwestii — nikt nas nie będzie inwigilował i sprawdzał zawartości naszych toreb zakupowych. Za to możemy się obawiać jeszcze gorszych kontroli, w przypadku przeoczenia terminu spłaty jednej z rat naszej pożyczki. Wówczas możemy mieć do czynienia z firmą windykacyjną lub założone postępowanie komornicze. A to już niezbyt przyjemna perspektywa.
Jednak, gdy płacimy regularnie wyznaczone kwoty, możemy spokojnie żyć i nie przejmować się niczym, jeśli chodzi o nasze wierzytelności. Jedynym finansowym naszym zmartwieniem może być zapewnienie ciągłości finansowej oraz pozostania wypłacalnym na kolejne miesiące, bez konieczności brania kolejnych pożyczek na oświadczenie. Tak więc wypada w czasie korzystania z tej pożyczki i spłacania jej pomyśleć o dodatkowym źródle finansowania, w celu zwiększenia naszych dochodów.
A jeśli już o dochodach mowa — to i one muszą zostać zadeklarowane w oświadczeniu przy braniu pożyczki. Oczywiście, nie jest to w większości przypadków weryfikowane, jednak choćby sama uczciwość wymaga od nas tego, byśmy podali prawdziwe dane finansowe na swój temat. Więc warto już wcześniej pomyśleć o dodatkowym zatrudnieniu lub wziąć po prostu pożyczkę na spłatę kredytu, a następnie ją na przykład skonsolidować w jeden kredyt, o ile jest to możliwe. Wówczas mamy na jakiś czas problem z głowy.
Inna sytuacja ma miejsce, jeśli chcemy wziąć taką pożyczkę, a w ogóle nie jesteśmy nigdzie zatrudnieni. Wówczas istnieje możliwość — niestety — podania fałszywych danych finansowych. Prawdopodobnie decyzja kredytowa będzie pozytywna, jednak potem szybko możemy stać się ofiarą działania firm windykacyjnych, szczególnie zaś narażeni będziemy na te prywatne. Wówczas ciężko będzie nam się już z tego wywinąć, dodatkowo będziemy odpowiadać za złożenie fałszywego oświadczenia o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia.
Pożyczki na oświadczenie to z jednej strony szansa dla tych, którzy nie mają innego wyjścia, jednak z drugiej strony stanowią też ryzyko popadnięcia w poważne tarapaty. Należy się dobrze zastanowić, zanim się na nie zdecydujemy. Nie można brać ich na pewno pod wpływem emocji. Potrzeba w tym bardzo dużo rozwagi. Można w tym celu zasięgnąć rady doradcy finansowego, który pomoże nam uporać się z naszym problemem, a przynajmniej z jego finansowymi skutkami, jeśli to tylko jest w ogóle możliwe.
Tak więc nie warto pożyczki takiej (i w ogóle żadnej) brać w przypadku niemożności jej spłacenia. W przeciwnym wypadku czeka na nas użeranie się z różnymi firmami, urzędnikami, sądami, a niejednokrotnie odsiadka i jeszcze dotkliwsza kara finansowa. Nieraz przeżycie w takich warunkach może graniczyć z cudem. Warto więc uruchomić w sobie już nieco wcześniej instynkt przetrwania, aby zapobiec sytuacji niewypłacalności i ogromnego zadłużenia i tym samym przetrwać, nie dać się.
Taki instynkt przetrwania może pomóc nam żyć oszczędniej i nie marnotrawić swoich dóbr, lecz je pomnażać. Możemy też nauczyć się oszczędzania, bo to ono daje możliwość pozwolenia sobie od czasu do czasu na jakiś większy, bardziej luksusowy zakup lub po prostu realizację niechybnej konieczności, która spadła na nas znienacka, jak na przykład chęć zakupienia pola golfowego w stanie Missouri. Oczywiście mogą się zdarzyć bardziej oczywiste konieczności, bardziej niezaprzeczalne i niepodważalne.
Tak czy siak, raz wzięta pożyczka, spłacona być musi w swoim czasie. I to najlepiej w terminie, jaki został zadeklarowany przez pożyczkobiorcę, a nie według własnego widzimisię. Na szczęście banki wysyłają przypomnienia o terminach spłat kolejnych rat pożyczki, więc raczej tego nie przegapimy. Poza tym możemy ustawić sobie w naszym banku zlecenie stałe, które będzie wysyłać nasze pieniądze na konto wyznaczone do gromadzenia spłacanych przez nas rat. Tak więc pożyczka będzie mogła wówczas być regularnie spłacana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here