pcb

Pierwsza płytka PCB powstała w Stanach Zjednoczonych i została opatentowana w 1956 r. Z początku takiego typu elementy wykorzystywano w kosmonautyce i branży wojskowej, gdzie używano je w urządzeniach dystrybucji energii i  systemów zasilania. Obecnie płytki PCB stosowane są w układach elektronicznych i urządzeniach, które pracują z niskimi napięciami, gdzie celem jest zminimalizowanie wymiarów poprzez zmniejszanie elementów, które tworzą mozaiki. Bardzo często wykorzystuje się je także w wysokoprądowych urządzeniach dużych mocy, które mają znaczącą gęstość prądu w sieciach przewodzących. Tyczy się to różnych sektorów przemysłu : energetycznego, kolejowego, motoryzacyjnego, jak również przy produkcji przetwornic dużych mocy, różnego typu zasilaczy, sprzętu spawalniczego i paneli solarnych. Więcej informacji na temat produkcji znaleźć można tutaj: https://printor.pl/oferta/produkcja-kontraktowa/pcb/.

Rodzaje płytek PCB

Płytki jednowarstwowe

Na jednej warstwie rozmieszcza się pola lutownicze, jak i inne elementy, które w efekcie utworzą obwód drukowany. Takiego typu płytki PCB znajdą zastosowanie w wypadku prostych obwodów. Zwiększanie liczby połączeń uzyskuje się dzięki zastosowaniu mostków.

Płytki dwuwarstwowe

Ścieżki (połączenia elektryczne) umieszczone są po dwóch stronach płytki PCB. Dzięki zastosowaniu metalizacji otworów punktów lutowniczych, albo tak zwanych przelotek możliwe staje się przeprowadzanie sygnału na drugą stronę płytki (np. poprzez wlutowanie kabla).

Płytki wielowarstwowe

Mają wiele przewodzących warstw, które rozdzielają warstwy izolacyjne. Na zewnętrznych warstwach rozmieszczone są zwykłe pola lutownicze, zaś na wewnętrznych – warstwy uziemienia, ścieżki, jak również pola technologiczne. W wielowarstwowych płytkach PCB może zostać rozmieszczona gęsta sieć połączeń. Można także ekranować części układu, jak i prowadzić ścieżki mające własności tak zwanych linii paskowych i ścieżki o minimalnej indukcyjności i rezystancji, które przydają się w trakcie montażu miniaturowych i szybkich obwodów. Gęstość połączeń, którą uzyskuje się w tego typu płytkach PCB jest 4-20 razy większa, aniżeli w obwodach jednowarstwowych.

PCB wielowarstwowe złożone są z rdzenia (cienka warstwa dielektryczna), który przyjmuje postać płytki podłożowej materiału (chociażby polakierowanego laminatu), warstwy sygnałowej, na której wykonuje się ścieżki sygnałowe, wewnętrznej powierzchni – warstwy, która przyjmuje postać obszaru ciągłego, mającego za zadanie rozprowadzić sygnały zasilające, jak również prepegu (mieszanina szklanych włókien i żywicy).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here