Jak działają systemy ERP

Systemy ERP stosowane są do zarządzania niemal wszystkimi zasobami organizacji, obejmując tym samym swoim zasięgiem zdecydowaną większość działań podejmowanych w przedsiębiorstwie. Oprogramowanie ERP jest niezwykle funkcjonalne, nic więc dziwnego w tym, że budzi zainteresowanie coraz szerszego grona przedsiębiorców.

Duża funkcjonalność

Jedną z najbardziej istotnych zalet systemów ERP jest ich ogromna funkcjonalność. Wdrożenie oprogramowania w przedsiębiorstwie daje szanse nie tylko na planowanie i ścisłą kontrolę produkcji, ale również na lepszą dystrybucję wytworzonych dóbr. Ponadto ERP pozwala znacznie lepiej kontrolować obszary takie jak:
– finanse,
– księgowość,
– rachunkowość,
– kadry i płace,
– prognozowanie.

Systemy ERP są na tyle rozbudowane i zaawansowane, że skutecznie zastępują pracę całego sztabu ludzi. Warto jednak pamiętać o tym, że jego zastosowanie w przedsiębiorstwie wymaga posiadania komputerów charakteryzujących się dużą mocą obliczeniową. To bardzo ważne, ponieważ nawet najmniejsze działania związane z funkcjonowaniem ERP są w stanie zablokować cały system na dość długi czas, jeżeli oprogramowanie nie wykorzystuje urządzeń o odpowiednich parametrach.

Idealna współpraca

Oprogramowanie ERP pozwala na szeroki zakres współpracy pomiędzy poszczególnymi działami organizacji, dzięki czemu funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest płynniejsze i efektywniejsze. Ponadto przy jego zastosowaniu pracownicy poszczególnych działów mają natychmiastowy dostęp do najważniejszych informacji, co w wielu przypadkach znacząco ułatwia ostateczne podjęcie decyzji (nierzadko przy tym w pewnym stopniu zminimalizować koszta związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa). Jeżeli oprogramowanie ERP zostanie skonfigurowane prawidłowo, pracownicy mają szybki dostęp do wszystkich dokumentów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa.

Sukces przedsiębiorstwa wiąże się nie tylko ze wdrożeniem systemu ERP w przedsiębiorstwie. Niezbędna jest także zmiana strategii biznesowej, nawet jeżeli miałaby być ona dość radykalna. Bez pewnych decyzji i jasno określonych celów stawianych przez kierownictwo, bez planowania działalności krok po kroku, nawet dobrej jakości systemy informatyczne nie zapewnią firmie widocznego sukcesu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here