Jak wybrać odpowiedni kierunek studiów?

Młodzież pisząca w tym roku maturę stanie niedługo przed trudnym zadaniem – mianowicie, jaki kierunek studiów warto wybrać? Wiele osób myśli perspektywicznie – czy po ukończonych studiach będzie mieć dobrą pracę i odnajdzie satysfakcjonujące zajęcie. Nie ważne jednak, czy wybierzemy studia humanistyczne, kierunek ścisły czy ekonomiczny, możemy spotkać się w życiu z podobnymi problemami. Obecnie bowiem studia pomagają w znalezieniu dobrej pracy, jednak nie są jedynym kryterium, które o tym decyduje.

Studia humanistyczne
Wiele osób pogardliwie mówi, że uniwersytety wręcz „produkują” humanistów, którym ciężko jest znaleźć pracę, a jedynym zajęciem dla takich osób jest smażenie frytek i hamburgerów w fast foodach. Nic bardziej mylnego! Polskie uczelnie oferują cały wachlarz humanistycznych kierunków – można wśród nich wymienić dziennikarstwo, historię, psychologię, pedagogikę czy filozofię. Mnogość tych kierunków jest niewątpliwą zaletą, szczególnie że pozwala na znalezienie kierunku studiów, idealnego właściwie dla każdego. Bardzo często mówi się, że studia humanistyczne to studia wielorozwojowe – obejmują bowiem szerszy zakres niż np. inżynieria, pozwalają na łączenie osiągnięć wielu dziedzin i stałe poszerzanie horyzontów. Już samo spojrzenie na nauki takie jak filozofia czy historia pozwala wyrobić sobie wyobrażenie na temat ogromu wiedzy, jaka musi być przyswojona w trakcie studiów przez absolwenta. Humanista to osoba o szerokich zainteresowaniach, która nie ogranicza się do jednej dziedziny. Zwykle tego typu kierunki wybierają osoby kierujące się pasją, które chcą realizować swoje zainteresowania i stawiają je ponad pogonią za pieniądzem. Humaniści wbrew pozorom mogą znaleźć dobrą i nieźle płatną pracę, jednak muszą być przygotowani na to, że zapewne będą jej dłużej szukać niż np. inżynierowie.

Studia ścisłe
Obecnie rośnie tendencja do składania podań na kierunki ścisłe, w tym w szczególności na cenione politechniki. Wśród kandydatów na studia panuje przekonanie, że ukończenie kierunku ścisłego gwarantuje dobrze płatną pracę. W końcu mechatronika, informatyka, architektura, budownictwo czy automatyka cieszą się sporą popularnością i są chętnie wybierane zarówno przez studentów, jak i przez pracodawców. Z pewnością zanim podejmiemy decyduję o aplikacji na tego typu studia, warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest to twardy orzech do zgryzienia. Jeśli ktoś chce studiować kierunki ścisłe tylko z racji poszukiwania później dobrej pracy, lepiej od razu zrezygnować. 5 lat studiów może okazać się istną katorgą, a dodatkowo bez odpowiedniej znajomości nauk ścisłych może okazać się wręcz niemożliwe. Co do możliwości zatrudnienia, po takich kierunkach są one szerokie, ale też nie są nieograniczone. Specjaliści są poszukiwani, jednak najbardziej doceniani są pracownicy z doświadczeniem – aby je zdobyć należy odbywać wolontariat i różnego rodzaju praktyki, które nie zawsze są dobrze płatne – czasem pracodawcy oferują jedynie doświadczenie, a nie pieniądze. Kto bowiem przyjmie inżyniera bez doświadczenia i powierzy mu samodzielne stanowisko?

Studia ekonomiczne
Studia ekonomiczne są rodzajem połączenia studiów humanistycznych z naukami ścisłymi. Należy do nich ekonomia, rachunkowość, administracja czy finanse. Tego typu kierunki studiów opierają się na znajomości praw rządzących gospodarką, jednak wykorzystują do tego wiele zjawisk, z którymi mamy do czynienia również na co dzień. Niewątpliwie ważna jest również znajomość rozszerzonej matematyki, ponieważ liczenia na tych studiach nie brakuje. Po ukończeniu kierunków ekonomicznych można zostać specjalistą od spraw gospodarczych, jednak szanse zatrudnienia nie są tak szerokie, jak absolwentów kierunków typowo ścisłych. Niestety, od pewnego czasu obserwujemy nadmiar ekonomistów na rodzimym rynku pracy – zatrudnienia może nie jest mało, jednak warunki finansowe nie każdego muszą zadowalać. Ekonomiści znajdują zatrudnienie w resortach rządowych, firmach zajmujących się sprawami gospodarki, pozyskiwaniem środków unijnych czy także w bankach. Ekonomiści powinni mieć szeroki zakres umiejętności, między innymi znajomość języków, umiejętność komunikacji i empatii, bowiem bardzo często muszą mieć bezpośredni kontakt z klientem.

Studia to wybór, który należy przemyśleć!
Wybór studiów na pewno nie należy do łatwych, ponieważ kierunek będzie rzutował na nasze życie oraz dalsze wybory, które z czasem zaczniemy podejmować. Warto połączyć pasję z rozsądkiem, jednak nie można kierować się wyłącznie drugim aspektem. Studiowanie kierunku, który zupełnie nas nie interesuje jednak daje szanse na dobrą pracę po prostu mija się z celem. O ile 5 lat studiów można jakoś wytrzymać, to kolejne lata w pracy, która każdego dnia nas nie satysfakcjonuje, może być zadaniem mocno frustrującym. Trzeba brać pod uwagę również to, że wiele osób posiada pracę nieadekwatną do ukończonego kierunku studiów – to świadczy o tym, że studia pomagają w znalezieniu zatrudnienia i mogą ukierunkować nasz wybór, jednak wcale nie zamykają nam drogi przed całkowicie różnymi zawodami, których możemy się podejmować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here