logopeda

Logopedia jest dziedziną, która powiązana jest zarówno z pedagogiką jak i psychologia w Lotka na co dzień taki specjalista ma styczność z osobami z każdym wieku, ale w najczęstszych przypadkach są to dzieci oraz osoby niepełnosprawne umysłowo. Będą to też osoby dorosłe, które z różnych powodów posiadają problemy z prawidłowym wypowiadaniem się. Praca ta wiąże się ze stałą kontaktem z ludźmi. Na czym dokładnie polega praca logopedy? Jakie cechy powinien posiadać dobry logopeda? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/praca-logopedy-jak-wyglada-na-czym-polega/ 

Praca logopedy – na czym polega?

Głównym zadaniem tego specjalisty jest diagnoza, profilaktykę oraz leczenie wad wymowy. Tak jak było wspomniane wyżej, najczęściej takiej specjalista będzie pracował z dziećmi, które posiadają problemy z wypowiadaniem niektórych głosek. Logopedzi mogą posiadać specjalizacje, dzięki którym będą pomagać osobom, które posiadają wadę wymowy wynikające z chorób układu nerwowego. W logopedii prowadzą zajęcia oraz zadają ćwiczenia, które regularnie powinny być wykonywane przez pacjentów w domach.

Jaki powinien być dobry logopeda?

Dobrego logopedia cechuje przede wszystkim zamiłowanie do swojej klasy. Logopeda powinien być cierpliwy ale sympatyczny, ponieważ niektórym pacjentom praca nad wymową zajmuje sporo czasu, a stres spowodowany brakiem postępów może być naprawdę frustrującym i spowalniającym procesem. Ważną cechą jest również kreatywność, ponieważ pacjenci łatwo się nudzą, przez co rzadko wykonują ćwiczenia od logopedy. Tworzenie różnych zabaw oraz gier z pewnością ułatwi pracę z młodszymi pacjentami oraz sprawie, że wizyty będą przyjemny nie tylko dla dzieci, ale również dla nas samych.

Na jaką specjalizację się zdecydować?

Do specjalizacji logopedy należy zaliczyć:

  • logopeda ogólny- zajmuje się leczeniem wad wymowy u dzieci i dorosłych,
  • surdologopeda- pomaga pacjentom, którzy są głusi lub słabo słyszący,
  • neurologopeda- pracuje z osobami, których wady wymowy wynikają z szeroko pojętych uszkodzeń układu nerwowego,
  • balbutologopeda- pracuje z pacjentami, którzy się jąkają lub posiadają inne zaburzenia płynności mowy,
  • oligofrenologopeda- pomaga pacjentom, których wady wymowy wynikają z niepełnosprawności intelektualnej,
  • glottodydaktyk- pomaga dzieciom z zaburzeniami czytania i pisania jak np. dysleksja, dysgrafia, czy dysortografia.

Zobacz też: http://www.czasabsolwenta.pl/detektyw-praca-na-etacie-czy-prowadzenie-wlasnej-dzialalnosci/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here