Jak założyć firmę w Niemczech

Podatki, duże składki ZUS, borykanie się z urzędniczymi dysfunkcjami. To wszystko powoduje, iż przedsiębiorczy Polacy czują się odstraszani od zakładania swoich spółek. Jeszcze więcej osób decyduje się na otwarcie działalności w jednym z państw unijnych, niewątpliwie bez wyjeżdżania z Polski. A czy taka podatkowa emigracja miałaby sens w Niemczech? Jak założyć firmę w Niemczech?

Jaka forma działalności gospodarczej w Niemczech?
W Polsce jeszcze więcej osób decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Mówimy w tym przypadku o samozatrudnieniu. Identycznie sprawa wygląda, gdy weźmiemy pod uwagę Niemcy. Powstaje tutaj także równie dużo firm. Na obszarze Niemiec można zdecydować się również na różne formy działalności gospodarczej. Jest to niewątpliwie działalność wykonywana na własny rachunek, przedstawicielstwo, samodzielny oddział, jak i spółka, i dokładnie: komandytowa, cywilna, jawna czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Decydując się na działalność prowadzoną na swój rachunek w Niemczech, mowa jest o zobowiązaniu do współpracy z więcej aniżeli jedynie jednym zleceniodawcą. W innym razie można zostać uznanym za kogoś, kto chciał założyć działalność w celu zignorowania procedury, więc zatwierdzenia umowy o pracę.

Co należałoby wiedzieć przed wypełnieniem dokumentów?
W Niemczech prawo działa identycznie jak w naszym kraju, co znaczy, iż chcac zacząć działalność w danej dziedzinie, być może będziemy przymuszeni do otrzymania specjalnego zezwolenia. W Polsce mamy tak przykładowo wówczas, kiedy chcemy założyć sklep monopolowy. Niezbędna nam zatem koncesja na sprzedaż alkoholu.

Niemieckie prawo nakłada na przedsiębiorców pewnego typu ograniczenia. Muszą oni wystąpić o zezwolenie do odpowiedniego urzędu.

Nim więc rozpoczniesz wypełniać formularze, powinieneś dowiedzieć się, czy oraz o jakie zezwolenia będziesz musiał wystąpić. Przed wypełnieniem formularzy, dowiedz się zatem dobrze, jakich dokładnie procedury będziesz przymuszony dopełnić.

Dokumenty niezbędne, żeby otworzyć firmę w Niemczech
Zakładając firmę w Niemczech, obowiązkowo niezbędny będzie ci właściwy dokument, do jakiego będziesz zmuszony dodać załączniki. Są to pomiędzy innymi kserokopie paszportu i dowód zameldowania. Jednym z obowiązkowych dokumentów będzie niewątpliwie wcześniej nadmieniona koncesja, pozwolenie, dzięki któremu będziesz mógł prowadzić biznes w konkretnej dziedzinie. Być może będzie ci również niezbędny w tym przypadku dowód o dopuszczeniu do działalności rzemieślniczej.

Osoby pragnące założyć działalność gospodarczą w Niemczech niewątpliwie wielokrotnie decydują się na jednoosobową firmę. Czynią to, gdyż daje się zaobserwować, iż założenie spółki w Niemczech jest zarówno długie, lecz także wymaga poświęcenia dużych wydatków na samym starcie działalności, jak również jeszcze przed jej otwarciem. Jednoosobowa firma jest dobrym rozwiązaniem na początku zagranicznego biznesu.

W owym przypadku zbędny będzie Ci pieniądz, jak także wspólnicy. Z czasem zawsze możesz własną jednoosobową firmę zmienić w spółkę oraz rozpocząć zatrudniać pracowników. Tutaj sprawa wygląda identycznie jak w wypadku naszych polskich warunków. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, inwestor musi płacić podatek osobowy od osób fizycznych. Gdy jednakże nie przewyższy kwoty wolnej od podatku, może zostać zwolniony z podatku VAT.

Krok po kroku jak założyć firmę w Niemczech?
Sprawdź, na co konkretnie powinieneś zwrócić wyjątkową uwagę, gdy idzie o zakładanie firmy w Niemczech. Oto punkty, dzięki którym będziesz pewien każdego własnego kroku.

Nie zapominaj, iż w Niemczech jest duża ilość typów działalności, jakie wymagają koncesji. Przed wypełnieniem odpowiednich dokumentów obowiązkowo dowiedz się, czy przypadkiem twoja branża nie wymaga zezwolenia. Gdy tak, będziesz musiał {zameldować|zawiadomić} firmę we właściwym urzędzie oraz postarać się o pozwolenie. Wszystkie informacje na tenże temat możesz otrzymać u adwokata w kancelarii, jakich na rynku niemieckim jest niezliczona ilość czy w niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Na wyjątkową uwagę zasługuje również jedna sprawa dotycząca tzw. wolnych zawodów jak na przykład prawników. Ci muszą postarać się o uznanie własnych umiejętności zawodowych, nim zgłoszą działalność.

Następnym etapem, który musisz zrobić, jest wypełnienie dokumentu zgłoszeniowego firmy w odpowiednim dla jej siedziby urzędzie do spraw Gospodarki czy w Urzędzie Porządkowym gminy lub dzielnicy (Gewerbeamt czy Ordnungsamt).

Potem koniecznie musisz wprowadzić firmę do Rejestru Handlowego w Sądzie Rejestrowym (Amtsgericht). Na uwagę zasługuje fakt, że gdy zakładasz spółkę, ta procedura jest dla obowiązkowa. Nie stanowi jednakże obowiązku oraz jest dobrowolna, gdy idzie o zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej. Zgłoszenie firmy do Urzędu Gospodarki nie jest wystarczające. Potrzebne jest wykonanie następnego etapu, którym jest uzyskanie pozwolenia na wykonywanie działalności. Potrzebujesz dokładnie wpisu do Rejestru Rzemiosła czy także otrzymania Karty Rzemieślniczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here