Oszczędny jak student

Lata cierpienia i stresu zostały wynagrodzone. Oto zdałeś znakomicie egzamin dojrzałości i dostałeś się na wymarzone studia. Co teraz? Wkraczasz w dorosłość, mój drogi młody człowieku. A dorosłość to cały szereg obowiązków, ale także i korzyści. A wśród nich – własne konto, jeśli takowego dotąd nie posiadałeś.

Teraz jednak znów zaczynają się schody. Bo trzeba przecież prześledzić oferty wszystkich możliwych banków, aby wybrać tę najbardziej korzystną. Innymi słowy – najlepszą. A to nie jest wcale takie łatwe zadanie. Pozwól więc, że zaoszczędzę ci trudu i sam zaprezentuję ci kilka ofert. Od ciebie zależało będzie jedynie wybranie tej – twoim zdaniem – najkorzystniejszej.

Jak jest wobec tego najlepsze konto dla studenta? Banki jak jeden mąż prezentują coraz to lepsze oferty, po prostu nawet prześcigają się w tym. Kto lepszy, kto da więcej, takie sprawy. Nikogo to nie powinno dziwić, wszak studenci to bardzo znacząca grupa społeczna, więc trzeba się z nimi liczyć i starać się przyciągnąć ich za wszelką cenę. Przyjrzyjmy się więc bliżej, co banki w Polsce mają ci do zaoferowania. A zatem czas na mały, malutki ranking. A przynajmniej coś na kształt. Zapraszam więc serdecznie do lektury, drogi studencie. Lub droga studentko. Nikogo tu nie będziemy dyskryminować.

Pierwszym na naszej liście jest Nest Konto. Widać tu niemal same zalety. Po pierwsze, bezpłatne otwarcie oraz prowadzenie rachunku – i to nawet bez stałych, regularnych wpływów na konto. Do tego rachunek nie jest oprocentowany. Wydawana jest do niego karta Visa Debit, zapewniająca możliwość płatności internetowych i zbliżeniowych, a do tego bezwarunkowo wręcz bezpłatna. Korzystając z karty zapłacimy tylko w jednej sytuacji – wydatek rzędu pięciu złotych w przypadku przewalutowania transakcji za wypłatę gotówki z bankomatów za granicą. Jak natomiast prezentują się koszta pozostałych operacji bankowych? Bezpłatne są następujące opcje: krajowe przelewy ELIXIR złożone przez internet, przelewy do Urzędu Skarbowego i ZUS, przelew złotowy e-mail bądź SMS, zlecenia stałe składane przez bankowość internetową i mobilną, polecenie zapłaty, przelew europejski SEPA i wpłaty gotówkowe w złotówkach na rachunki prowadzone przez bank. Trzeba natomiast zapłacić złotówkę za przelew natychmiastowy do pięciu tysięcy złotych, pięć złotych zarówno za przelew zlecony w oddziale banku lub poprzez serwis telefoniczny jak i za wpłaty złotowe na rachunki prowadzone w innych bankach oraz piętnaście złotych za przelew SORBNET i pozostałe przelewy walutowe. Pozostałe koszty bankowe to wydatek rzędu pięciu złotych za sprawdzenie salda, wyciągi papierowe z konta oraz zmianę PIN.

Drugą opcją jest Konto 360 Stopni. Również nie jest ono oprocentowane, jednakże za jego prowadzenie naliczana jest opłata w wysokości ośmiu złotych miesięcznie. Można jej uniknąć w przypadku, gdy miesięcznie na twoje konto wpłynie minimalnie tysiąc złotych z rachunku w innym banku oraz gdy wykonasz w danym miesiącu przynajmniej jedną płatność kartą lub Blikiem. Kartę do konta – w tym wypadku VISA Konto 360 Stopni – otrzymasz za darmo, jednak jej prowadzenie już kosztuje. Siedem złotych miesięcznie, no chyba że zajdzie podobna sytuacja, jak w przypadku konta – wówczas zostaniesz zwolniony z tej opłaty. Wypłaty z bankomatu za jej pomocą są darmowe jedynie w przypadku, gdy korzystasz z bankomatu banku, w którym założyłeś konto. Za pozostałe bankomaty niestety płacisz – od złotówki do pięciu złotych. Chyba, że spełniasz powyższe kryteria, a co za tym idzie, nie płacisz ani za prowadzenie konta, ani za użytkowanie karty – wówczas możesz uniknąć prowizji za wypłatę z bankomatu. Dodatkowo, jeśli wypłacasz gotówkę za granicą – licz się wtedy z prowizją w wysokości aż dziewięciu złotych. Jak natomiast prezentują się koszta pozostałych operacji bankowych? Bezpłatne są takie operacje, jak zwykły przelew internetowy w złotówkach, ustanowienie zlecenia stałego lub polecenia zapłaty – z tym, że jego modyfikacja lub odwołanie to już wydatek rzędu trzech złotych oraz wpłaty i wypłaty gotówki w oddziale banku. Trzeba natomiast zapłacić dwa złote za przelew do innego banku, zlecony przez infolinię, pięć złotych za przelew natychmiastowy Express Elixir, przelew zlecony w placówce, oraz za zlecenie przelewu SEPA w bankowości internetowej i mobilnej – jednakże za taki sam, tyle że zlecony w banku zapłacisz już dziesięć złotych oraz minimalnie dwadzieścia, a maksymalnie nawet sto dwadzieścia pięć złotych za przelew SWIFT w trybie standardowym. A to już jest całkiem sporo. Co się zaś tyczy pozostałych istotnych kosztów, związanych z twoim rachunkiem, to przygotuj się, że musisz zapłacić trzy złote za wydanie papierowego potwierdzenia wykonania przelewu oraz pięć złotych za wydanie wyciągu miesięcznego w formie papierowej.

Oczywiście w powyższym artykule zaprezentowano tylko dwa spośród wielu innych, atrakcyjnych ofert najlepszych kont dla studentów. Artykuł ten jest bowiem tylko środkiem, służącym zachęceniu właśnie ciebie, studencie, do samodzielnego zasięgnięcia głębszej informacji – jeżeli prezentowane tu oferty ci nie odpowiadają – i wybrania najbardziej korzystnej oferty z najlepszym kontem dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here