Po jakich studiach najwięcej zarobisz?

Według najnowszego ogólnoświatowego rankingu dot. poziomu szkolnictwa przygotowanego przez OCED (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) Polska znajduje się na bardzo wysokim 11 miejscu. Wyprzedzamy nawet pod względem szkolnictwa naszych niemieckich sąsiadów. Polscy specjaliści są cenieni na całym świecie, między innymi ze względu na ich dobre wykształcenie. Chcąc dostać dobrą pracę w kraju czy też za granicą, warto dobrze wybrać kierunek studiów.

Jakie zawody są najlepiej opłacane w Polsce?

Faktem jest, że im bardziej unikalny zestaw umiejętności nabędziesz podczas studiów i w trakcie twojej kariery zawodowej, tym wyżej będą one wyceniane na rynku pracy. W ścisłej czołówce najlepiej opłacanych zawodów znajdują się informatycy, programerzy, prawnicy, lekarze, inżynierzy oraz finansiści.

Jakie studia wybrać, żeby dobrze zarabiać?

Patrząc na listę najlepiej opłacanych zawodów w Polsce, można jednoznacznie stwierdzić, że pewną drogą do godziwych zarobków jest wybranie studiów technicznych. Studia techniczne mogą w przyszłości zapewnić Ci o wiele wyższe zarobki niż kierunki studiów humanistycznych. Studia na kierunku technicznym nauczą Cię tzw. umiejętności twardych, które mają swoją niezbitą wartość na rynku pracy. Umiejętności miękkie nabyte na studiach humanistycznych nie są już tak dobrą bazą startową w kierunku wysokich zarobków w przyszłości.

Jak przygotować się do studiów technicznych?

O studiach należy myśleć już w liceum bądź technikum, długo przed maturą. Najlepiej wybrać profil kładący nacisk na przedmioty ścisłe takie jak matematyka, fizyka, chemia, informatyka. Jeżeli jesteś na profilu humanistycznym – nic straconego, trzeba tylko poświęcić trochę swojego czasu i przyswoić sobie wiedzę na poziomie rozszerzonym z wybranych przedmiotów ścisłych.
Mając 16 lat nie musisz dokładnie wiedzieć jaki kierunek studiów chcesz wybrać, jedyne co musisz wiedzieć, to czy ma to być kierunek techniczny czy humanistyczny. Jeżeli mają to być studia techniczne, dobrze byłoby zdać maturę na poziomie rozszerzonym z przedmiotów najwyżej punktowanych przez uczelnie techniczne np. matematyka, fizyka, chemia. Jeżeli zdajesz rozszerzoną maturę z przedmiotów humanistycznych np. historia czy wos, musisz liczyć się z tym, że nie będą one tak wysoko punktowane.

Co jeżeli matura poszła słabo, bądź wybrałeś/aś nie te przedmioty?

Zdarza się tak, że wyniki matury nie są wystarczające, aby dostać się na wymarzone studia. Nie należy się tym załamywać. Maturę można poprawiać jeszcze przez pięć lat. Zatem poświęć ten rok na dodatkowe kursy przygotowawcze lub zdobądź wartościowe doświadczenie. Poprawianie matury nie koniecznie musi oznaczać stracony rok, wręcz przeciwnie!

Dostałeś/aś się na studia techniczne i co dalej?

Wydawać by się mogło, że zaakceptowanie Twojej aplikacji przez uczelnię na wybrane studia oznacza gwarantowany sukces i prostą drogę do wymarzonej kariery zawodowej. Nic bardziej mylnego. Trzeba zadbać o to, aby nie zginąć w tłumie innych absolwentów o podobnym profilu. Oprócz dobrych wyników w nauce, należy być aktywnym, udzielać się na uczelni np. podczas seminariów naukowych, brać czynny udział w różnych kołach naukowych, pisać artykuły, być członkiem samorządu na uczelni, odbywać praktyki zawodowe, staże lub zdobywać inne przydatne doświadczenia, które mogłyby zwrócić na ciebie uwagę potencjalnego pracodawcy. Zadbaj o to, aby się wyróżnić!

Praca w Polsce czy za granicą?

Jeżeli nie przeszkadza Ci fakt rozłąki z rodziną i znajomymi, opuszczenia znajomego kręgu kulturowego i językowego, po studiach możesz zaaplikować o pracę poza granicami Polski. Nie jest tajemnicą, że w niektórych krajach za tę samą pracę można otrzymać kilkukrotnie wyższe wynagrodzenie niż w Polsce. Warto sprawdzić jak czujemy się mieszkając przez dłuższy okres czasu zagranicą, wyjeżdżając np. na wymiany studenckie do krajów Europy. Można wyjechać na semestr bądź cały rok. Mając takie doświadczenie, będziemy w stanie ocenić jak odnajdujemy się poza naszą strefą komfortu. Jeżeli jesteś już po studiach, na pewno z łatwością znajdziesz pracodawcę, który zgodzi się na kilkumiesięczny okres próbny. W ten sposób pracodawca dowie się czy spełniacie oczekiwania firmy, natomiast Ty dowiesz się, czy dobrze się czujesz mieszkając zagranicą.

Czym dodatkowo podnieść swoje kwalifikacje?

Nie tylko na studiach humanistycznych nauka języków obcych jest istotną częścią wykształcenia. Na studiach technicznych swoje kwalifikacje dodatkowo możesz podnieść ucząc się języków obcych. Język angielski to minimum, każdy dodatkowy język jest dużym plusem, zarówno w pracy w kraju, jak i za granicą. Często znajomość języka obcego staje się kartą przetargową podczas negocjacji wynagrodzenia w przyszłej pracy. Im mniej spotykany język, tym lepiej dla Ciebie, ponieważ ma on większą wagę na rynku pracy.

Jeżeli stoisz przed wyborem kierunku studiów bądź decydujesz się na przekwalifikowanie swojego profilu zawodowego, miej na uwadze, że studia techniczne są i będą zawsze świetną opcją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here