Innowacja i wiedza w podróżowaniu

Radom i atrakcje południowego Mazowsza

Miasta leżące w centralnej Polsce mają jeden poważny problem natury turystycznej: nie mogą zaoferować (w większości) żadnych atrakcji związanych z czynnikami przyrodniczymi. Jeśli dana miejscowość leży nad rzeką lub jeziorem, jest w nieco lepszej sytuacji, ale jeśli nie ma do nich dostępu, a góry i morze oddziela kilkaset kilometrów dróg, sytuacja znacznie się komplikuje. Wśród miast, które muszą kombinować, w jaki sposób przyciągnąć do siebie turystów, znajduje się również Radom. Leżący na południowym Mazowszu jest największym ośrodkiem urbanistycznym w regionie i największym źródłem okolicznych atrakcji.

Typowe atrakcje

Wśród nich wymienić można przede wszystkim zabytki historyczne i architektoniczne, kościół pw. św. Jana, kościół i klasztor benedyktynów, cerkiew przemienioną na kościół garnizonowy, kościół św. Wacława z X wieku, rynek z miejskim ratuszem, zabytkowe kamienice, pozostałości zamku i fragmenty muru. Miejska baza noclegowa skumulowana jest właśnie w okolicy tych zabytków, oferując nierzadko pokoje w hotelach czy w motelach zlokalizowanych na tej samej ulicy, co zabytkowy kościół lub naprzeciw zamku. Prócz tego warto również wspomnieć o sławnej w Radomiu ulicy Żeromskiego, na której odbywa się większość imprez kulturalnych organizowanych w mieście. Znajduje się tam także wiele restauracji, barów, kawiarni, ogródków piwnych, a w okresie lata życie towarzyskie Radomia przenosi się na fontanny, które w 2015 roku przeszły gruntowną renowację.

Kultura i wydarzenia

Do wspomnianych imprez kulturalnych należy zaliczyć przede wszystkim Kameralne Lato, czyli festiwal filmowy organizowany od prawie dekady; Spotkania w Resursie, które są cyklem wykładów i prelekcji znanych w mieście ludzi; Zabawy na Deptaku z koncertami, tańcami i konkursami oraz oczywiście Air Show. Szczególnie ta ostatnia impreza sprawia, że do Radomia zjeżdżają setki tysięcy turystów – także zza granicy. Edycja w 2015 roku przyciągnęła ich prawie 300 tysięcy! W czasie trwającego zaledwie dwa dni wydarzenia noclegi w Radomiu pękają w szwach, a zarządzający miastem otwierają specjalne strefy noclegowe z polami namiotowymi i campingami, na których mogą zatrzymać się goście. Planując przyjazd na tę imprezę warto więc zarezerwować nocleg przynajmniej pół roku wcześniej, w przeciwnym razie nie ma co liczyć na wolny pokój w hotelu, hostelu lub podmiejskim motelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top