Studia z ratownictwa medycznego

Empatyczne osoby, chcące pomagać innym, mogą zostać nie tylko lekarzami czy strażakami, ale także ratownikami medycznymi. Jest to ciekawy zawód, istnieją również studia przygotowujące do pracy jako ratownik medyczny. Na czym polegają takie studia, jakie są wymagania, aby się na nie dostać, co można robić po ukończeniu uczelni, jakie są plusy i minusy pracy ratownika medycznego, ile zarabia osoba pracująca w tym zawodzie? Na te pytania postaram się tutaj odpowiedzieć.

Ratownictwo medyczne polega na prowadzeniu doraźnych działań w fachowy sposób, aby udzielić ludziom pomoc w sytuacji nagłego zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Pogotowie ratunkowe świadczy właśnie taką pomoc, a ponadto prowadzi ambulatoria oraz zajmuje się transportem chorych do placówek medycznych, a także pomiędzy nimi.

Ratownictwo medyczne studia, to często pojawiające się hasło wśród osób, które już teraz wiedzą, że interesując się medycyną, nie chcą zostać typowymi lekarzami, lecz ratownikami. Studia z zakresu ratownictwa medycznego mają przygotować przyszłych absolwentów do umiejętnego stosowania działań, pozwalających na ratowanie ludzkiego życia. Przyszły ratownik musi być niemal perfekcyjny w swojej pracy, każdy najmniejszy błąd czy niedopatrzenie może zaważyć na czyimś życiu. Podczas studiów realizuje się takie przedmioty, jak medyczne czynności ratunkowe, toksykologia, choroby wewnętrzne, położnictwo, medycyna ratunkowa, patofizjologia. Zazwyczaj studenci uważają, że ten kierunek jest dosyć ciekawy i rozwija ich zdolności. Ratownictwo medyczne można studiować m.in. na następujących uczelniach: Uniwersytet Mikołaja Kopernika Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
Uniwersytet medyczny w Białymstoku
Wydział medyczny rzeszowskiego Uniwersytetu
Elbląska uczelnia humanistyczno-ekonomiczna

Przed wyborem studiów związanych z ratownictwem medycznym upewnij się, że to dobry kierunek dla ciebie. Nie każdy będzie dobrym ratownikiem medycznym. Przyszła praca charakteryzuje się bardzo nerwową i niepewną atmosferą, musisz więc umieć świetnie sobie radzić ze stresem. Powinieneś także umieć działać pod presją czasu, i podejmować ważne decyzje w obliczu ogólnego zamieszania i chaosu. Przyszłemu ratownikowi medycznemu przyda się posiadanie prawa jazdy, a także cieszenie się niezłą kondycją i sprawnością fizyczną. Czasem trzeba będzie podnieść nosze czy podbiec do miejsca zdarzenia. Trzymanie nerwów na wodzy to nieodłączny element tej branży, trzeba być silnie psychicznym. Jeśli przeraża cię widok krwi, a w obliczu nieoczekiwanych zdarzeń tracisz zdolności racjonalnego myślenia, to może nie być dobry wybór ścieżki edukacji oraz kariery zawodowej dla ciebie.

Zalety studiowania ratownictwa medycznego i pracy w tym zawodzie:
– Pomagasz innym ludziom, za co wielu z nich będzie ci szczerze wdzięcznych. To musi być ogromna satysfakcja, kiedy uratujesz czyjeś życie.
– Realnie widzisz efekty swojej pracy
– Monotonia tu nie występuje
– Budzisz zaufanie wśród większości społeczeństwa, zapewne większe niż przeciętny policjant czy strażnik miejski
– Nawet jeśli nie będziesz pracować w zawodzie, lub w pewnym momencie zmienisz ścieżkę zawodową, zdobyta wiedza bardzo ci się przyda i może zostać wykorzystana w najmniej oczekiwanym momencie

Wady studiowania ratownictwa medycznego i pracy w tym zawodzie:
– Przedmioty medyczne z pewnością nie należą do najłatwiejszych
– Niesienie pomocy innym to wielki przywilej, ale także odpowiedzialność. Jeśli zrobisz coś źle, konsekwencje mogą być bardzo poważne
– Szanuje cię większość przeciętnych ludzi, rzadko ulegających wypadkom. Tymczasem bardzo często ratownicy medyczni są wzywani na miejsce hucznych imprez czy kontrowersyjnych zgromadzeń, demonstracji, gdzie spotykają się z agresją np. ze strony pijanych znajomych ofiary, której zespół ratowniczy próbuje pomóc.
– Sposób rozliczania się ze swojej pracy. Niedawno ukazała się książka pewnego ratownika medycznego, w której pisze on, że wykonanie zabiegu ratującego życie jest traktowane przez państwo jako zwykła usługa, którą należy wpisać do protokołu i się z niej rozliczyć, posiada ona swoją cenę itd. Chyba nie tak to powinno wyglądać.
– Zarobki nieadekwatne do stopnia wykształcenia oraz ponoszonej odpowiedzialności. Mediana zarobków na stanowisku ratownika medycznego wynosi ok. 3 tysiące złotych brutto. To niezbyt wiele, biorąc pod uwagę że ratownik często sam zarządza pojazdem, którym kieruje oraz zawodowo ratuje życie ludziom. Dla porównania, kasjerka w jednej z najpopularniejszych sieci marketów w Polsce, nie posiadając wyższego wykształcenia zarabia na start 3250 złotych brutto.

Studia z ratownictwa medycznego oraz praca w tym zawodzie są bardzo ciekawe i rozwijające, a nabyte umiejętności mogą w przyszłości uratować czyjeś życie. Z drugiej strony, studiowanie bywa wymagające, a praca ratowników jest niebezpieczna oraz zazwyczaj zdecydowanie zbyt nisko opłacana. Musisz więc sam zadecydować, czy jest to dobra kariera dla ciebie. Pamiętaj o cechach i predyspozycjach, które są wymagane u ratowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here