Innowacja i wiedza w podróżowaniu

Zwardońskie impresje zimą i latem

Powoli zbliża się zima, a wraz z nią rozpocznie się zimowe szaleństwo na stokach narciarskich zarówno w Polsce, jak i za granicą. Gdzie jednak skierować swoje kroki, jeśli dotychczas nie mieliśmy do czynienia z białym szaleństwem i chcemy dopiero zdobywać pierwsze szlify? Baza noclegowa w Polsce jest na szczęście na tyle dobrze rozwinięta, że w zasadzie każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Bez względu na indywidualne preferencje i zasobność portfela bez wątpienia warto na początek odwiedzić Zwardoń. Jest on położony na wysokości mniej więcej 690 m n.p.m. i to niewielka wieś w południowej Polsce w województwie śląskim.

Malownicze umiejscowienie pomiędzy trzema przełęczami o dość interesujących nazwach Przysłop, Zwardońska i Graniczne sprawia, że każdego roku przybywa tutaj mnóstwo turystów zainteresowanych zarówno letnim, jak i zimowym wypoczynkiem. W zachodniej części Beskidu Żywieckiego tuż przy granicy z równie piękną Słowacją założono kiedyś zwardońską osadę charakteryzującą się bardzo specyficznym i unikalnym na skalę europejska mikroklimatem. Dzięki temu niezwykłemu położeniu pokrywa śnieżna na przełęczach utrzymuje się bardzo często aż do końca kwietnia, co bez wątpienia jest rewelacyjnym wynikiem, trudnym do pobicia przez inne miejscowości, które pretendują do miana polskich stolic sportów zimowych.

Zwardoń w poszczególnych latach bardzo się zmieniał, ale na szczęście nigdy nie utracił swojego charakterystycznego i bardzo specyficznego uroku, który dziś doceniają wszyscy przyjezdni oraz oczywiście miejscowi. Przez jedną ze zwardońskich przełęczy prowadzi bardzo stara linia kolejowa, która stanowi fragment dawnej strategicznej „kolei transwersalnej”, łączącej się obecnie w Żylinie z główną magistralą, która z kolei biegnie na południe prosto do słowackiej stolicy do Bratysławy, a dalej do wspaniałego Wiednia. Zwardoń dzięki temu może również oferować noclegi turystom zagranicznym, którzy chętnie spędzają tutaj ferie zimowe i letnie weekendy.

Bez wątpienia Zwardoń to jedna z miejscowości, którą warto odwiedzić o każdej porze roku. Jest tutaj mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla nieco starszych wielbicieli białego szaleństwa. Wystarczy wypożyczyć narty, wynająć instruktora i po kilku dniach można już szusować przez pobliskie górki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top