Leasing czy kredyt na samochód – co wybrać?

0
833

Zakup samochodu to spora inwestycja, na jaką nie każdego stać. Z drugiej strony auto jako środek transportu jest niezbędne do komfortowego funkcjonowania. Skąd wziąć środki na ten cel? Z pomocą przychodzą banki, instytucje pozabankowe i firmy, które oferują finansowe wsparcie. Jaki rodzaj wybrać? Szczegóły prezentujemy poniżej.

Kredyt samochodowy – za i przeciw?

Kredyt na auto mogą zaciągać zarówno klienci indywidualni, jak i firmy. Auta mogą być nowe albo używane, pochodzące z salonu, komisu albo od prywatnego właściciela. Ogromną zaletą takiego wsparcia jest to, że samochód staje się od razu własnością kredytobiorcy, który może nim dowolnie zarządzać, a w razie potrzeby nawet sprzedać. Kredyty samochodowe to zobowiązania celowe, a więc te oferowane na preferencyjnych warunkach. Charakteryzują się niższym oprocentowaniem, liberalnymi warunkach weryfikacji zdolności kredytowej, bo przecież dodatkowym zabezpieczeniem jest już auto, a więc ryzyko kredytowe maleje.

Pamiętajmy jednak, że proces zaciągania kredytu na auto może się przedłużać, nie każdy ma czas na formalności. Co więcej, w przypadku firm nie jest to w pełni opłacalna forma, ponieważ tylko część raty kredytowej udaje się wrzucać w koszty prowadzenia biznesu.

Leasing na samochód – szczegóły oferty

Okazuje się, że leasing jest opcją dla firm, tylko niektóre propozycje kierowane są do klientów indywidualnych, a te nie charakteryzują się atrakcyjnymi warunkami współpracy. Trzeba jednak przyznać, że to właśnie leasing jest najczęściej wybieraną formą inwestowania w samochodową flotę w ramach prowadzonego biznesu. Przede wszystkim cieszy szybki proces uzyskiwania decyzji pozytywnej. Kolejnym atutem jest możliwość wliczania raty leasingowej w koszty firmy, dzięki czemu podatki stają się niższe. Warto również dodać, że w okresie współpracy z firmą leasingową, samochód jest serwisowany i naprawiany bezkosztowo.

Pamiętajmy jednak o wadach. Leasing dotyczy umowy B2B, a więc auto nie może pochodzić od prywatnego właściciela. Co więcej, leasingobiorca nie staje się automatycznie właścicielem pojazdu mechanicznego, musi poczekać do ostatniej raty, by móc auto wykupić na własność. Do tego czasu jego użytkowanie jest ograniczone. Samochód nie może być użyczany podmiotom trzecim, a w razie problemów finansowych nie można go sprzedać.

Jedno jest pewne, leasing można uzyskać łatwiej i szybciej, ale nie oznacza to, że bez żadnych ograniczeń. Najczęściej z tej opcji nie mogą korzystać firmy, które stawiają dopiero pierwsze kroki w biznesie, a firmy leasingowe także weryfikują wiarygodność oraz wypłacalność takich podmiotów.

Zastanawiając się nad opcją finansowania auta, zawsze należy brać pod uwagę indywidualne potrzeby, preferencje oraz możliwości spłaty zobowiązania. Warto porównywać propozycje konkurencji, zamiast wierzyć w chwytliwe hasła reklamowe. Potencjalni klienci popełniają też spory błąd, uwzględniając jedynie koszty współpracy. Okazuje się, że dzisiaj równie ważna jest jakość obsługi oraz dodatkowe bonusy, jakie można uzyskać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here