Nadmierne zadłużenie – jak sobie z nim poradzić

Bez względu na to z jakiej przyczyny popadliśmy w nadmierne zadłużenie. Niezależnie od tego co było powodem zaciągania kolejnych zobowiązań. Jeśli doszliśmy do momentu, w którym chcemy coś zmienić musimy być świadomi, że droga do wyjścia na prostą nie jest ani łatwa, ani szybka. Jednak tylko taka droga może być w pełni skuteczna i raz na zawsze pomoże nam pozbyć się zadłużenia https://habzafinanse.com.pl.

Pierwszym krokiem, jest to o czym już właściwie powiedzieliśmy, a mianowicie chęć zmiany i pozbycie się długów. To oczywiście niczym będzie bez przyznania, że gdzieś tam, kiedyś, wcześniej popełniliśmy błąd, który doprowadził nas do obecnej sytuacji. Jeśli sami przed sobą nie przyznamy się do błędu, jak możemy coś naprawiać?

Po drugie, musimy zapomnieć, że istnieje coś takiego jak kredyty gotówkowe, pożyczki czy chwilówki. Aby wyjść na prostą musimy bowiem przestać w dalszym ciągu się zadłużać.

Kolejnym krokiem są oszczędności. Koniec z wydawaniem pieniędzy na głupstwa i przyjemności, bez których możemy się obejść. Nikt nie mówił, że będzie kolorowo. Od teraz nasze życie musi być podporządkowane pod spłatę naszych długów. Im więcej uda nam się oszczędzić, tym szybciej spłacimy nasze długi. Terminowa spłata rat jest także bardzo ważna z tego powodu, że każda zwłoka związana jest z generowaniem dodatkowych kosztów w postaci odsetek od nieterminowej spłaty. Te z kolei są bardzo wysokie i szybko mogą przewyższyć kapitał pożyczki.

Dobrze jest także pomyśleć nie tylko nad zmniejszeniem wydatków, ale także nad zwiększeniem wpływów do domowego budżetu. W zależności od naszej sytuacji możemy postarać się o nadgodziny bądź poszukać dodatkowej pracy wieczorem bądź w weekendy. Warto zastanowić się także czy w tym przypadku nasza pasja czy hobby może nie być pomocna. Może okazać się, że możemy na niej zarobić. Jest także mnóstwo sposobów na zarabianie przez internet. Bez wychodzenia z domu i bez zdobywania dodatkowych umiejętności, możemy np. wypełniać płatne ankiety.

Jak pokazuje rzeczywistość, powyższe kroki są koniecznością jednak w dalszym ciągu mogą nie być wystarczające. Jeśli nasze zadłużenie jest na tyle wysokie, że mimo oszczędności oraz dodatkowych wpływów, dalej musimy wybierać, który kredyt spłacić w danym miesiącu, a którą ratę odłożyć na następny, jedyną możliwością może okazać się dla nas konsolidacja. Wbrew pozorom to nie kolejny zwykły kredyt. Nie zaciągamy bowiem kolejnego zobowiązania. Jest to całkiem nowy kredyt, który połączy wszystkie nasze długi. Oznacza to, że nie dokładamy sobie kolejne raty, a zamieniamy kilka aktualnych, w jedną nową. W praktyce oznacza to, że kapitałem z kredytu konsolidacyjnego spłacamy wszystkie nasze długi. Od teraz mamy tylko jednego wierzyciela i jeden kredyt. Dzięki wydłużeniu okresu kredytowania, dodatkowo mamy możliwość dostosowania miesięcznej raty do naszych aktualnych możliwości finansowych. W ten sposób nowa rata będzie dużo niższa, niż suma naszych miesięcznych rat przed konsolidacją. Dla wielu osób, które popadły w zadłużenie jest to jedyna szansa na terminowe spłacalnie należności. Oczywiście, kredyt konsolidacyjny nie należy do najtańszych. Jednakże będzie dużo tańszym rozwiązaniem niż chowanie głowy w piasek i generowanie odsetek w związku z opóźnieniami, czy nawet kosztów komorniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here