Czy warto inwestować w systemy fotowoltaiczne

Fotowoltaika z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to m.in. z wciąż rosnących cen prądu. Fotowoltaika pozwala za to na zaoszczędzenie niemałych środków finansowych. Czy warto zatem w fotowoltaikę inwestować?

Własny prąd

Inwestycje w systemy fotowoltaiczne są oczywiście opłacalne. Śmiało można powiedzieć, że taka inwestycja zwraca się od razu jej uruchomieniu. Taka elektrownia w zupełności pokryje własne zapotrzebowanie na prąd i będzie to zdecydowanie tańsze w porównaniu z kosztami poboru prądu z sieci energetycznej.

Zwrot z inwestycji – od czego zależy?

To jak szybko i jak bardzo inwestycja w instalacje fotowoltaiczne będzie się zwracać zależy od kilku czynników. Po pierwsze, ważne jest to czy instalacja montowana jest wyłącznie ze środków własnych czy dzięki wsparciu różnego rodzaju dotacji. W tym drugim przypadku wkład własny jest mniejszy,, a zatem liczyć można na szybszy zwrot z inwestycji. Drugi ważny czynnik to zużycie energii. Im jest ono większe tym szybszy zwrot z inwestycji. Bardzo istotny jest również rodzaj stosowanych paneli oraz powierzchnia. Decydując się na instalację fotowoltaiczną warto postawić na panele wysokiej jakości. Nawet jeśli ich cena jest nieco większą. Jak wspomniano, ważna jest także powierzchnia, na której ustawiona ma być instalacja. Warunkuje to koszty związane z montażem. Nie można zapominać także o samym ustawieniu paneli. Najlepiej jeśli ustawione będą na południe. Wówczas pobierać mogą więcej energii.

Czy zatem warto?

Zdecydowanie tak. Instalacje fotowoltaiczne to bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku jeśli posiada się bardzo duży dom, który ogrzewany jest przez pompę ciepła, która wymaga podłączenia do sieci energetycznej. W takim przypadku roczne koszty związane z ogrzaniem domu i korzystania z urządzeń elektrycznych sięgać mogą nawet kilku tysięcy złotych. Nie jest to mała suma pieniędzy i każdy z pewnością wolałby ją spożytkować inaczej. Choćby wyjeżdżając na wakacje. Fotowoltaika pomaga rozwiązać ten problem poprzez ogromne oszczędności związane ze zużyciem energii elektrycznej.

Jeśli zatem ktoś ma możliwości to inwestycji i montażu w fotowoltaikę to nie powinien się wahać. Z pewnością można powiedzieć, że takiej decyzji nie będzie żałować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here