Niedobór wody znacząco obniża sprawność umysłową studentów, co doprowadza do spadku koncentracji i trudności w przyswajaniu wiedzy na zajęciach. Słabo nawodniony organizm daje nam wiele zauważalnych sygnałów, jak zmęczenie, rozdrażnienie czy ból głowy. Ponadto, z pozoru łatwe zadania czy ćwiczenia na uczelni, stają się dla nas problematyczne. Warto pamiętać, że organizm człowieka w tym także mózg, składa się głównie z wody. Jej picie jest niezmiernie ważne dla naszej kondycji intelektualnej, jakości skupienia, efektywności uczenia się oraz samopoczucia.
Picie wody a koncentracja
Uczucie pragnienia jest pierwszym objawem niedoboru wody. Co ważne, nie wolno go nigdy bagatelizować. Już wtedy świadczy o odwodnieniu na poziomie 2-3 procent. Do częstych objawów odwodnienia należy spadek koncentracji i zaburzenia w postrzeganiu. Brak odpowiedniej ilości wody znacząco obniża sprawność umysłową. Nawet niewielkie odwodnienie jest dla naszego organizmu szkodliwe.
Osoba mało nawodniona może też odczuwać zniechęcenie do nauki i znaczny spadek energii. Brakuje jej też często motywacji do działania. Aby zadbać o stały dostęp do wody mineralnej, warto zainwestować w dystrybutor wody w szkole wyższej.
Dlaczego woda jest tak ważna w pracy mózgu?
Kreatywność, rozumienie czy logiczne myślenie ma duży związek z utrzymywaniem odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Ważne jest to, aby po wodę sięgać regularnie, dbając o prawidłową podaż. Woda jest ważna przede wszystkim dlatego, że stanowi niezbędny element prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych. Wszelkie ubytki w jej poziomie zostają zarejestrowane przez neurony, które przekazują informację do stref w mózgu, odpowiadających za zdolności poznawcze oraz nasze samopoczucie.
Nie trzeba więc zbyt dużo czekać, zanim pojawią się pierwsze skutki odwodnienia. Osoby studiujące mają problem z przyswojeniem bieżącego materiału, nie mogą skupić się na powierzonych zadaniach, mają trudności z zapamiętaniem wiedzy, która jest im przekazywana przez wykładowców. Oczywiście, wpływa to na wyniki i utrudnia zdanie poszczególnych egzaminów. Dystrybutor wody na uczelni okazuje się dobrym rozwiązaniem problemów.
Zachęca studentów do skorzystania z niego, ponadto daje dostęp do zawsze świeżej i czystej wody, bez żadnych ograniczeń. Dzięki niemu uczniowie będą mogli korzystać z wody w dowolnym momencie, a nie dopiero wtedy, gdy dotknie ich pragnienie, które jest pierwszym sygnałem odwodnienia organizmu.
Ile wody należy pić?
Najlepiej rozpoczynać każdy swój dzień od wypicia szklanki wody. Ponadto, po płyny należy sięgać w ciągu całego dnia. Dorosła osoba potrzebuje ok. 2-2,5 litra wody. Decydując się na ustawienie dystrybutora wody na uczelni, można skorzystać z oferty https://aquamo.com.pl/dystrybutory-filtrujace-wode.
Co ważne, należy zadbać o to, aby większość napojów przyjmowanych w ciągu dnia stanowiła woda, która nie ma kalorii i szkodliwych dodatków, takich jak cukier.