Od jakiegoś czasu zbierasz zabytkowe monety, ale zastanawia Cię ich zmieniający się wygląd? Jeśli powierzchnia numizmatycznych monet staje się lekko żółta i fioletowa – to pierwsza oznaka, że patyna rozpoczyna swoje działanie. To naturalne zjawisko, które pojawia się w wyniku oddziaływania powietrza na powierzchnię metali szlachetnych.
Z racji, że stare monety są wybijane z metali szlachetnych (złota, srebra i miedzi), patyna jak najbardziej może pojawić się na ich powierzchni. To zjawisko występuje najczęściej wtedy, kiedy numizmaty są przechowywane w nieodpowiednich warunkach.
Patyna to naturalny nalot o krystalicznej strukturze, który możesz zaobserwować na powierzchni monet. Kolorystyka i poziom pokrycia monet patyną jest uzależniona od kilku czynników: skład metalu, wiek monety oraz metody przechowywania.
Jak pozbyć się patyny ze starych monet?
Każdy kolekcjoner powinien wiedzieć, że samodzielne czyszczenie starych monet to błędne rozwiązanie. Dlaczego? Otóż bez specjalistycznej wiedzy, narzędzi oraz chemii do czyszczenia numizmatów wyrządzisz więcej złego niż dobrego. Możesz w ten sposób uszkodzić strukturę monet, doprowadzić do licznych zarysowań, a nawet sprawić, że przebarwienia w wyniku oddziaływania patyny będą jeszcze trudniejsze do usunięcia.
Jeśli już zebrałeś okazy, które dotknęła patyna, koniecznie zdecyduj się na czyszczenie starych monet w profesjonalnym zakładzie numizmatycznym. Ograniczysz w ten sposób ryzyko zniszczenia swoich zabytkowych okazów. Specjalista zajmie się usunięciem patyny, przebarwień oraz zanieczyszczeń, a następnie umieści stare monety w odpowiednim, hermetycznym opakowaniu.
Zyskasz gwarancję, że stare monety w Twojej kolekcji będą pięknie wyglądać przez wiele lat. Pamiętaj, aby czyszczenie starych monet nigdy nie odbywało się na własną rękę. Jako miłośnik numizmatyki musisz wiedzieć, że takie działania nigdy nie są rozsądnym rozwiązaniem.
Czy patyna jest niebezpieczna dla starych monet?
Patyna to naturalne zjawisko występujące na starych monetach wybitych z metali szlachetnych. Nie wpływa bezpośrednio na trwałość monet i nie szkodzi strukturze materiału, ale może powodować pojawiające się przebarwienia. Niektórzy miłośnicy numizmatyki wręcz preferują patynowe naloty, natomiast inni szukają sposobów, aby czyszczenie starych monet pozwoliło na usunięcie wszelkich przebarwień. Współczesny rynek daje dostęp do różnych akcesoriów zabezpieczających stare monety przed patyną.