architekt zarobki

Na początku należy zaznaczyć, że architektura jest to zawód wolny. Opiera się on na zleceniach oraz dużych projektach. Wynagrodzenie miesięczne zależy przede wszystkim od rodzaju zlecenia. Płaca zależy od poziomu skomplikowania oraz zakresu projektu. Powoduje to, że zarobki architekta mogą kolosalnie się od siebie różnić. Wpływ na wynagrodzenie ma również miejsce zamieszkania. Ile tak naprawdę zarabia architekt? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/ile-zarabia-architekt/

Zarobki architekta

Jeżeli chodzi o wynagrodzenie architekta jest to zagadnienie, którym często zajmują się serwisy branżowe. Na takich stronach publikowane są w miarę obiektywne zestawienia płac architektów. Takie badania odbierane są na pytaniach do firm zatrudniających fachowców w takim zawodzie. Na jednym z portalu dowiadujemy się, że architekt zarabia od 3300 zł do 6500 zł brutto na miesiąc. Są to jednak bardzo ogólne widełki, które mają jedynie charakter orientacyjny. Bardzo możliwe, że od razu po studiach nasze wynagrodzenie będzie niższe, a w niektórych przypadkach zdarza się, że będzie ono wyższe. Aż 25% osób zarabia poniżej kwoty 3000 brutto, a drugie 25 powyżej 6500 zł brutto. Nie jest to więc dokładnie sprecyzowane.

Mediana zarobków architekta

Jeżeli ciężko jest ustalić szczegółowe zarobki architekta, tym trudniejsze będzie ustalenie mediany. Zarobki architekta są zmienne w zależności od okresu w roku oraz w miesiącu. Na innych portalach branżowych możemy dowiedzieć się, że przeciętne wynagrodzenie w skali kraju dla wykwalifikowanego architekta wynosi 5000 zł brutto. Możemy przeczytać również, że nieco gorzej zarabiają architekci wnętrz. Ich wynagrodzenie będzie wynosiło około 4210 zł. Jeszcze gorzej sprawa może wyglądać u architektów krajobrazu. U takich specjalistów miesięczne wynagrodzenie będzie wynosiło około 3400 zł brutto. Bardziej doświadczeni architekci z bogatym portfolio oraz pozycją na rynku są w stanie zarobić nawet 7200 zł. Cały czas mówimy tu oczywiście o kwotach brutto. Jeżeli dodamy do tego dodatkowe, sprzyjające okoliczności, takie jak długi staż pracy, świetne osiągnięcia, pozycję w filmie czy lukratywne zlecenia, architekt jest w stanie zarobić nawet 14000 zł brutto.

Zobacz też: http://www.cristals.pl/architekt-praca-na-etacie-czy-wlasny-biznes/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMaliny – choroby
Następny artykułJak wygląda praca logopedy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here