Jak wypaść dobrze na rozmowie rekrutacyjnej?

Wysyłasz dużo CV, nikt się nie odzywa, aż tu nagle dostajesz telefon! Tak, to dzwonił rekruter i czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna! Gratulacje, to już spory wyczyn! Statystyki mówią, że na rozmowę kwalifikacyjną dostaje się tylko 10% ludzi aplikujących, a to oznacza, że Twoje CV się wyróżniło i zachęciło Twojego przyszłego pracodawcę do poznania Ciebie troszkę bardziej. Tak więc skoro już jesteś wyróżniona/-y to zapraszam do przeczytania: rozmowa kwalifikacyjna przykłady pytań i jak wypaść dobrze na rozmowie rekrutacyjnej.
Wiadomym jest, że często co firma, to inna rozmowa kwalifikacyjna. Może być jednoetapowa (chociaż teraz to już rzadkość), a może być wieloetapowa, natomiast są pytania, które pojawiają się zawsze, albo prawie zawsze.
Przygotowania na taką rozmowę, zawsze warto rozpocząć od przeczytania parę razy oferty pracy i stanowiska, na które aplikowaliśmy. Najczęściej najważniejsze wymagania i umiejętności, których wymaga pracodawca będą wypisane na samej górze, czasem wyróżnione np. kolorem czcionki, bądź też pogrubieniem jej.
Po analizie wymaganych umiejętności, warto pomyśleć o swoich mocnych stronach, które mogą się wydać interesujące dla rekrutera i będą pasować do wymagań wypisanych w ofercie pracy. Rekruterzy bardzo często zadają pytanie o mocne strony kandydata, czy też o to dlaczego powinniśmy zatrudnić akurat Pana/Panią by zobaczyć czy jesteś świadomy swojej wartości na rynku pracy, oraz świadomy swoich atutów. Koniecznie przygotuj się na to pytanie! Najlepiej odpowiadaj na nie, podając konkretne przykłady.
Kolejną rzeczą, o której kandydaci bardzo często zapominają jest wiedza o firmie. Jest to jedno z wielu pytań, do których większość kandydatów kompletnie się nie przygotowuje. A to wielki błąd! Wykazujemy w ten sposób brak zainteresowania oraz arogancję w stosunku do przyszłego pracodawcy. Są to niepotrzebne minusy, które mogą sprawić, że jesteśmy od razu na straconej pozycji, nawet pomimo pięknego CV i bogatego doświadczenia.
Jeśli już wcześniej pracowałeś, to na 100% zostanie Ci zadane pytanie na temat Twojego doświadczenia, oraz obowiązków w poprzedniej firmie. Warto przed rozmową zastanowić się, które aspekty naszej poprzedniej pracy mogą nam pomóc „wygrać” tą rozmowę i jak je przedstawić rekruterowi. Jest to niby prosta sprawa, ale takie przygotowanie przed rozmową sprawi, że będziemy bardziej pewni siebie odpowiadając na to pytanie i na pewno skupimy się na najważniejszych kwestiach.
Bardzo częstym pytaniem jest również pytanie o powód zmiany pracy. Dobrze mieć przygotowaną odpowiedź na to pytanie, by nie palnąć jakiejś głupoty w stylu „szef mnie nie lubił”, czy „było za dużo pracy”, bo może się okazać że taka odpowiedź będzie skutkowała skreśleniem nas z kolejnych etapów rekrutacji bądź po prostu z zatrudnienia. Pracodawca może pomyśleć sobie, że coś z Tobą nie tak skoro szef Cię nie lubił, bo jakiś powód mieć musiał, a odpowiedź , że pracy było za dużo może zupełnie niepotrzebnie przedstawić Cię jako leniuszka.
W takim wypadku, warto znaleźć inny powód, zdecydowanie bardziej dyplomatyczny.
Kolejnym niemalże pewniakiem, jest pytanie o nasze oczekiwania finansowe. Warto zrobić sobie analizę rynku, ile zarabia się na takim stanowisku, z takim doświadczeniem itd. Pamiętajmy, że bardzo często to co wywalczymy sobie na rozmowie będzie po prostu naszą przyszłą wypłatą. Warto więc poświęcić temu zagadnieniu chwilę i przygotować się by pokazać pracodawcy korzyści z zatrudnienia nas.

„Powiedz coś o sobie” lub „opowiedz nam o swoim hobby/jak spędzasz wolny czas” to również ulubione pytania rekruterów. Wielu z nas uważa, że to pytanie jest głupie i błahe, zadawane przez rekrutera bo nie ma pomysłu na pytania. Wbrew pozorom wcale tak nie jest, to jest również pytanie gdzie możemy pokazać naszą pasję i autoprezentację i dać się zapamiętać.

Z mniej typowych pytań warto wspomnieć o pytaniu „jak wygląda Twoja wymarzona praca”. Jest to pytanie, które często zaskakuje kandydatów. Jest to ciekawy sposób na dowiedzenie się, czy będziesz pasować na dane stanowisko, gdyż np. aplikując na stanowisko sekretarki powiesz o tym, że Twoja wymarzona praca to praca kreatywna, bez papierkowej roboty, bo robota papierkowa Cię nudzi, pracodawca od razu dostaje sygnał, że nie będziesz zadowolony z pracy na tym stanowisku. Na to pytanie warto odpowiedzieć, chociaż częściowo pokrywając się z obowiązkami i zadaniami, jakie czekają Cię w tej firmie. Oczywiście, warto wiedzieć co jest dla nas pracą idealną i do tego trzeba dążyć, ale żeby dobrze wypaść na rozmowie warto zahaczyć o swoje przyszłe obowiązki.

Wiele osób zapomina również, że nasz strój na rozmowie kwalifikacyjnej odgrywa dużą rolę. Warto przygotować sobie coś stonowanego, eleganckiego, bo aż 65% pracodawców zwraca uwagę na strój.kandydata. Nie polecam zbyt wyszukanych strojów, bo możemy przesadzić. Zdecydowanie bardziej warto postawić na klasykę. W przypadku kobiet, warto zwrócić uwagę by nasza spódniczka nie była zbyt krótka i wyzywająca. Musisz się czuć na rozmowie elegancko i wygodnie!

Z taką wiedzą w pigułce z pewnością będzie Ci łatwiej na rozmowie! A więc powodzenia i do dzieła!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here