Jak założyć konto bankowe?

Konto bankowe to rzecz niezbędna w życiu każdego pełnoletniego człowieka. Minęły już przecież dawno czasy, kiedy pieniądze trzymało się w skarbonkach, w skarpetach czy w czym tam jeszcze – co tylko wyobraźnia podpowiedziała. W dwudziestopierwszowiecznym społeczeństwie naprawdę mało kto nie posiada konta w banku. Mowa rzecz jasna o osobach pełnoletnich, bo głównie do nich kierowane są bankowe oferty.

Jeśli jesteś osobą dopiero wkraczającą w dorosłe życie i jeszcze nigdy nie miałeś – bądź nie miałaś – konta w banku, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Jeśli jesteś osobą dorosłą, która w jakiś sposób uchowała się bez konta do tej pory – to też dobrze trafiłeś. Lub trafiłaś. Precz bowiem z jakąkolwiek dyskryminacją. Nie wygłaszając długich, rozwlekłych i ciągnących się niczym zżuta do cna guma przemówień, zaprezentuję wam drobny poradnik, który raz na zawsze nauczy was, jak założyć konto bankowe. Zapraszam więc do ciekawej – mam nadzieję – lektury.

Tak naprawdę istnieje aż pięć sposobów na założenie konta w banku. Konto można założyć bowiem w oddziale banku, poprzez infolinię, za pomocą aplikacji mobilnej, poprzez wideoweryfikację – przy czym opcja ta jest zupełnym novum oraz przez internet. Dlaczego jest aż tyle możliwości? Wiąże się to z faktem, iż banki, chcąc pozyskać nowych klientów, wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. Skutkuje to chociażby mnogością sposobów zakładania konta bankowego – tak, aby klient czuł się jak najbardziej komfortowo. W dalszej części artykułu postaram się pokrótce przedstawić wam, jak wygląda każda z tych możliwości. Niech więc czyta, kto ciekawy…

Chyba najpopularniejszym i najbardziej tradycyjnym sposobem na założenie rachunku w banku jest osobiste pofatygowanie się do jednej z jego licznych placówek i rozmowa z konsultantem. Czyli opcja pierwsza – osobiste założenie konta w oddziale banku. Dziś ta możliwość zaczyna powoli odchodzić do lamusa. Przyczyn tego bywa wiele. Przede wszystkim coraz większy brak czasu. Klient po prostu nie bardzo chce tracić czas na dotarcie do banku – a pamiętajmy, że nie zawsze ma go tuż za rogiem – a potem często długotrwałe stanie w kolejce. A nieraz swoje trzeba odstać. Jeśli jednak jesteś tradycjonalistą, to zapewne wybierzesz ten własnie sposób – niezależnie od czasu, który możesz stracić. Wtedy to, gdy zdecydujesz wybrać się do którejkolwiek siedziby wybranego przez ciebie banku, czeka cię rozmowa z konsultantem. On wskaże ci drogę – pomoże ci wybrać najlepszą ofertę, doradzi, objaśni – jak na specjalistę przystało. Musisz tylko zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość – najczęściej jest to dowód osobisty. No i pogódź się z tym, że wybierając tę właśnie metodę założenia rachunku, odbierasz sobie okazję na to, by zorientować się w ofertach innych banków – ze względu na zwykły brak czasu. Ale jak to mówią – coś za coś.

Drugim sposobem na założenie konta bankowego jest zrobienie tego poprzez infolinię. Musisz po prostu zadzwonić do banku, a konsultant się tobą zajmie. Będziesz musiał podać mu dane, niezbędne do sporządzenia umowy. Jej podpisanie nastąpi natomiast albo w oddziale banku, albo za pomocą kuriera. W tym drugim wypadku kurier dostarczy ci umowę do podpisania, a następnie przekaże ją bankowi. Konto zostanie uruchomione w trybie natychmiastowym, jeśli tylko zostaną spełnione wszystkie wymagania formalne – przede wszystkim muszą się tu zgadzać twoje podpisy.

Trzecią możliwością jest założenie konta bankowego przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej. Taka opcja jest możliwa w coraz większej liczbie banków. Jak to zrobić? Po prostu pobierasz aplikację na swój smartfon, a dalej postępujesz zgodnie z instrukcjami, które będą zawarte w kolejnych etapach składania wniosku. Wszystkie dane oraz dokumenty, które będą ci w tym procesie potrzebne, są takie same, jak w przypadku otwierania konta przez internet. A o tym już za chwilę. Kiedy zaś podpiszemy umowę, należy włączyć dostęp do bankowości mobilnej, po czym aktywować otrzymaną kartę i nadać jej numer PIN.

Czwartą opcją, póki co będącą zupełną nowością, a przez to dostępną jedynie w kilku bankach – jest założenie konta bankowego poprzez wideoweryfikację. Może to brzmieć odrobinę przerażająco, szczególnie zaś dla starszych i bardziej tradycjonalistycznych osób, ale zaręczam, iż naprawdę nie ma się czego obawiać. Jak więc taka usługa wygląda w praktyce? Jeśli wybrałeś taką metodę, zostaniesz połączony z konsultantem, którego zadaniem będzie weryfikacja twojej tożsamości. W tym celu będziesz musiał przybliżyć swoją twarz i dokument potwierdzający tożsamość do kamery. W tym samym czasie konsultant sprawdzi autentyczność twojego dokumentu, zaś twój wizerunek poddany zostanie weryfikacji biometrycznej przy użyciu algorytmu. Nie ma się czego obawiać, bo to wcale nie boli.

Piątą i ostatnią, a zarazem najpopularniejszą wśród klientów metodą założenia konta bankowego jest zrobienie tego poprzez internet. Nie ma w tym niczego dziwnego – metoda ta jest bowiem szybka, wygodna, a co najważniejsze – daje możliwość porównania ze sobą wielu różnych banków i proponowanych przez nie ofert. Aby to zrobić, na stronie wybranego przez ciebie banku musisz wypełnić formularz i go wysłać. Później zawierasz umowę – za pomocą kuriera, który dostarczy ci na podany przez ciebie adres niezbędne dokumenty do podpisania oraz za pomocą przelewu weryfikacyjnego – wtedy jednak musisz posiadać rachunek w innym banku, bo to z niego musi zostać dokonany przelew.

Teraz, gdy już wiesz, jak założyć konto bankowe, możesz znów być szczęśliwym i spokojnym o swój los człowiekiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here