Jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny?

Spełniając swoje marzenia o kupnie domu, czy mieszkania zawsze wszyscy mamy dokładnie ten sam problem. Finansowanie zakupu. Rzadko, kto może pozwolić sobie na zakup nieruchomości za gotówkę. Większość z nas, nie licząc niektórych inwestorów, musi posiłkować się kredytem. Podstawowym zagadnieniem, przed poszukiwaniem wymarzonego lokum, są nasze zdolności kredytowe. To ocena naszych zdolności kredytowych pokaże nam, na jaka nieruchomość możemy sobie pozwolić. Tak naprawdę to w rezultacie bank decyduje o tym, na jaki dom będzie nas stać. Niestety nie do końca sami podejmujmy decyzję. Bank ma zasadniczy udział w realizacji naszego marzenia lub jego weryfikacji.
W procesie poszukiwania nieruchomości do zakupu musimy początkowo skupić się na problemie, jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny. Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czy będziemy samodzielnie poszukiwali kredytu, czy udamy się po pomoc do fachowca?
Doradcy kredytowi mają tę przewagę nad kupującym, że na bieżąco śledzą wszystkie poczynania banków. Są w stanie określić, jakie w danym momencie są promocje bankowe, byśmy mogli uzyskać najtańszy kredyt hipoteczny. Dodatkowo doradca kredytowy pomorze nam przebrnąć przez gąszcz skomplikowanych formalności, które musimy załatwić, starając się o najtańszy kredyt hipoteczny. Bank bardzo dokładnie sprawdzi nieruchomość, którą jesteśmy zainteresowani. Zażąda dokumentów z księgi wieczystej. Tu najważniejsze będą wpisy działu IV, czyli hipoteka, oraz działu III czyli roszczenia i ograniczenia. Podstawowe pytanie, które rodzi się w głowach większości kupujących, to czy można kupić nieruchomość, na której jest hipoteka? Można. Tu bardzo przydaje się pomoc doświadczonej osoby, myślę o dobrym doradcy kredytowym bądź pośredniku w handlu nieruchomościami. W tej sytuacji są dwa warianty rozwiązania. Bank może przejąć hipotekę, i stać się wierzycielem. Tak często dzieje się w momencie, gdy nasz zakup jest finansowany w całości z kredytu. Drugą opcją jest spłata zadłużenia przez obecnego dłużnika. Obydwa te wyjścia wymagają dużej pracy oraz zgromadzenia dużej ilości dokumentów, ale nie wykluczają otrzymania przez nas kredytu na zakup takiej nieruchomości. Takie obciążenie w żaden sposób nie wpływa na ofertę kredytową, która my od banku możemy otrzymać. Znaczy to, że obciążona hipoteka nieruchomości, którą chcemy nabyć nie wpływa na warunki kredytu, które zaproponuje nam bank. Nadal możemy starć się o jak najtańszy kredyt hipoteczny.
Warto walczyć o jak najtańszy kredyt hipoteczny, gdyż musimy pamiętać, że jest to obciążenie na kilkanaście jeżeli nie kilkadziesiąt lat. Warto też zwrócić uwagę na ratę kredytu. Nie możemy pozwolić, by rata kredytu była szczytem naszych możliwości finansowych. Życie różnie się układa. Musimy zostawić sobie poduszkę bezpieczeństwa na wypadek , gdyby coś w naszym życiu miało się wydarzyć. Nie możemy pozwolić sobie na to by przejściowe trudności, które tak naprawdę zdarzają się wszystkim, doprowadziły do załamania naszej płynności finansowej. Musimy pamiętać, że w skrajnym przypadku wierzyciel, czyli bank, ma prawo zlicytować nieruchomość.
Szukając kredytu musimy pamiętać, że oferty banków są bardzo płynne. To, że dziś bank ma najlepszą ofertę i proponuje nam najtańszy kredyt hipoteczny, nie znaczy, że jutro ta oferta będzie równie atrakcyjna. Tu współpraca z doradcą kredytowym, który ma wgląd w większą ilość ofert jednocześnie, jest dużo wygodniejsza niż poszukiwanie kredytu samemu. Szukając samodzielnie musieli byśmy poświęcić bardzo dużo czasu i pracy na rozeznanie się w ofertach.
Podstawą stwierdzenia czy oferta, którą jesteśmy zainteresowani ma najtańszy kredyt hipoteczny jest umiejętność właściwej oceny kosztów kredytu. Zwracamy uwagę przede wszystkim na oprocentowanie kredytu. Kolejnym elementem jest marża banku. Musimy wiedzieć, że marżę banku możemy negocjować. Jest to informacja, która nie każdemu jest znana, a ma zasadniczy wpływ na to czy uzyskamy najtańszy kredyt hipoteczny. Następnym kosztem kredytu jest prowizja. Jej wysokość waha się od 0.5 % do 2.5 % wartości kredytu. Tu postępowanie banków jest różne. W niektórych bankach prowizję musimy zapłacić od razu, w innych jest ona doliczana do kosztów kredytu. Dodatkowe koszty to wpis hipoteki do księgi wieczystej oraz ubezpieczenie mieszkania. Dopiero sumując wszystkie te wydatki, dowiemy się czy udało nam się znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny na rynku, w danym momencie.
Przeprowadzenie transakcji zakupu nieruchomości nie jest łatwą sprawą. Znalezienie najtańszego kredytu hipotecznego też nie należy do najprostszych. Warto wszystko dobrze przeanalizować bądź skorzystać z pomocy specjalistów. To rozwiązanie niestety ma również swój minus. Doradca kredytowy bądź pośrednik w handlu nieruchomościami będą oczekiwali prowizji za swoją pracę. Trzeba pamiętać, że to w finale zmieni koszt całej transakcji zakupu nieruchomości. Natomiast trzeba przeanalizować, czy pośrednik kredytowy, który jest wynagradzany przez bank, nie jest w stanie pomóc nam w walce o najtańszy kredyt hipoteczny na rynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here