Oprocentowanie lokat bankowych

Jedną z pierwszych myśli przychodzących do głowy osobom, które mają zgromadzone i odłożone środki finansowe, jest założenie lokaty. Ma to być sposób na oszczędzanie i pomnażanie swoich oszczędności. Jakie jest oprocentowanie lokat i czy rzeczywiście możemy cokolwiek zyskać zakładając lokatę?

Na początek wyjaśnijmy sobie, czym jest lokata. Zakładając lokatę oddajemy na określony czas (miesiąc, trzy miesiące, pół roku, rok) pewną sumę pieniędzy (zazwyczaj od tysiąca do kilkudziesięciu tysięcy złotych) do dyspozycji banku. Bank może obracać naszymi pieniędzmi i na tym zarabiać, w zamian za co po upływie terminu lokaty nasze pieniądze wracają na konto wraz z odsetkami, a więc otrzymujemy więcej, niż pierwotnie wpłacaliśmy. Jeśli zlikwidujemy lokatę przed jej końcem, pieniądze wrócą do nas, ale bez odsetek i wyjdziemy „na zero”.

Dlaczego więc ludzie nie szturmują oddziałów bankowych, chcąc powierzyć im wszystkie swoje oszczędności? A no dlatego, że z lokatami bankowymi jest pewien problem: zbyt niskie oprocentowanie. Większość lokat w Polsce jest oferowanych na oprocentowanie rzędu 1-2% w skali roku, od tego jeszcze należy odliczyć podatki. Tymczasem eksperci szacują, że poziom inflacji w Polsce będzie wynosił ponad 3%. Mówiąc prostszym językiem, ceny w sklepach będą rosły szybciej, niż nasze pieniądze. Większość lokat nie powoduje więc, że zarabiamy, a jedynie że mniej tracimy. Przykładowo mamy 5000 zł, równowartość produktu X. Wpłacamy tą kwotę na roczną lokatę. Za rok mamy już 5020 zł, ale przedmiot X, na który było nas stać rok temu, kosztuje już 5030 zł. Eksperci są zgodni, że chcąc pomnażać oszczędności, warto zainteresować się inwestowaniem w nieruchomości bądź obligacje i akcje, zacząć działalność gospodarczą lub znaleźć inny sposób, bo na lokatach bankowych zbytnio się nie wzbogacimy.

Nie każdy ma jednak smykałkę do interesów i poradzi sobie z zawiłościami inwestowania. Lokaty w dzisiejszych czasach nie są szczególnie opłacalne, ale lepiej założyć lokatę, niż gdyby nasze pieniądze miały bezczynnie leżeć w domu lub na koncie bankowym. Dzięki temu zawsze trochę zyskamy/mniej stracimy, ponadto nie będzie tak łatwo wybrać środków, dzięki czemu nie roztrwonimy większej kwoty na niepotrzebne nam rzeczy. Mimo niskiego przeciętnego oprocentowania lokat, banki czasem organizują różnego rodzaju promocje, dzięki którym oferty nie wypadają już tak blado na tle konkurencji. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym typom lokat, które możemy założyć w bankach działających na terenie naszego kraju.

Lokaty bankowe oprocentowanie:

Lokaty krótkoterminowe (trwające do 2 miesięcy), są zazwyczaj oprocentowane najwyżej. Dlaczego? Otóż oprocentowanie podaje się w skali roku, a że lokata jest krótkoterminowa i nie zawsze odnawialna, to bank stać na to, aby procentowo dać nam więcej. Najlepiej oprocentowane lokaty krótkoterminowe przewidują 4% w skali roku i trwają 2 miesiące. Możemy na nie wpłacić środki od 500 do nawet miliona złotych, w zależności od tego jaką konkretnie wybierzemy. W niektórych bankach możemy założyć taką lokatę, nawet jeżeli na co dzień nie korzystamy z produktów tej firmy (np. konta osobistego). Możemy więc mieć konto w jednym banku, natomiast lokatę w zupełnie innym i wszystko będzie w należytym porządku.

Lokaty kwartalne (3-5 miesięcy) są oprocentowane podobnie jak te krótkoterminowe. Oferuje je m.in. Idea Bank, GetInBank, Lion’s Bank czy też Plus bank. Różnie wygląda sprawa z kapitalizacją odsetek: w niektórych bankach odsetki są wypłacane po zakończeniu czasu trwania lokaty, natomiast w innych mogą być naliczane nawet co miesiąc. Wtedy, jeśli zerwiemy lokatę przed jej planowanym końcem, możemy liczyć na to, że część odsetek nie przepadnie. Podobnie jak w przypadku lokat krótkoterminowych, w lokatach kwartalnych różnie wygląda sprawa z ich odnawialnością. Możemy wpłacić na lokatę środki już od ok. 1000 złotych.

Lokaty ze średnim czasem trwania (pół roku-rok) to zdecydowanie opcja dla osób cierpliwych. Na odzyskanie wszystkich środków wraz z naliczonymi odsetkami będzie trzeba trochę poczekać. Na lokaty tego typu można wpłacić zazwyczaj kwoty od 5000 lub 10 000 złotych, choć są wyjątki, jak np. Idea Bank, gdzie w jednej z lokat można wpłacić na start jedynie 500 złotych, a mimo to będą naliczane odsetki. Niestety w lokatach ze średnim czasem trwania oprocentowanie nie jest już tak wysokie, choć z powodzeniem można rozglądać się za promocyjnymi ofertami, gdzie oprocentowanie wynosi 2,5-3%. To najlepsze oferty dostępne dotychczas na rynku. Niektóre banki wymagają dodatkowych formalności, aby klient mógł uzyskać wyjątkowo dobrą ofertę, np. jest obowiązek posiadania kredytu w tym banku lub założenia konkretnego konta razem z lokatą. Czy jest to rozwiązanie korzystne czy nie, na to pytanie każdy już musi odpowiedzieć sobie niestety samodzielnie, bo każdy przypadek jest inny.

Jak widać na rynku lokat jest kilka ciekawych propozycji, które warto rozważyć, jeśli oszczędzamy, a nie mamy czasu i zdolności aby inwestować np. w nieruchomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here