Polska jako lider e-mobilności - ambitny plan na przyszłość

E-MOBILNOŚĆ to termin nowy, jednak coraz powszechniej używany w naszym kraju. Nie da się ukryć, że Polska bardzo ciepło przyjmuje wszelkie nowinki technologiczne związane z bardziej ekologicznym życiem, co doskonale widać po ciągle rosnącym zainteresowaniu panelami fotowoltaicznymi czy pojazdami z napędem elektrycznym. Dlaczego warto uznać eV jako dobry plan na przyszłość?

Czym jest elektromobilność?

Pod hasłem E-MOBILNOŚĆ kryje się wykorzystanie w codziennym użytkowaniu pojazdów o napędzie elektrycznym. Obecnie jest to rynek wciąż intensywnie rozwijający się, jednak z każdym kolejnym rokiem mamy w sprzedaży coraz więcej samochodów z silnikiem wyłącznie elektrycznym, dostępnych od różnych producentów, zarówno o futurystycznych, jak i klasycznych kształtach. Najbardziej znanym prekursorem samochodów eV jest oczywiście amerykańska Tesla, chociaż obecnie możemy znaleźć takie pojazdy również w ofercie BMW, Volkswagena, Hyundaia, Nissana, Renault czy Audi. Chociaż cena auta elektrycznego wciąż jest znacznie wyższa, niż jego spalinowego odpowiednika – co wynika z kosztu wykonania baterii – to mimo wszystko tankowanie takiej maszyny rekompensuje początkowy zwiększony wydatek.

Jakie przywileje mają osoby korzystające z aut elektrycznych?

Auta elektryczne w Polsce mają przywileje, których właściciele klasycznych spalinowców mogą pozazdrościć. Największymi z nich jest możliwość poruszania się po buspasie, a także możliwość bezpłatnego parkowania na miejskich strefach parkingowych. Aby promować E-MOBILNOŚĆ, w najbliższej przyszłości w Warszawie zostaną również udostępnione punkty ładowania aut w pełni elektrycznych i niewspomaganych silnikiem spalinowym, w których będzie można podładować baterię naszego pojazdu bez żadnych opłat. Obecnie możemy znaleźć już kilka takich punktów rozsianych po całym mieście. Więcej na ten temat znajdziesz na https://cleanerenergy.pl/e-mobilnosc/.

Czy ładowanie elektryków jest trudne w Polsce?

Wbrew pozorom w dużych miastach nie stanowi to większego problemu. Z racji na ograniczony zasięg większość aut elektrycznych to raczej pojazdy miejskie, którymi nie wyjeżdża się w trasę, jednak jeżeli dysponujemy mocniejszą wersją, jak np. modele Tesli, jak najbardziej jesteśmy w stanie wybrać się w dłuższą podróż po kraju. Dobrze jest jednak zaplanować drogę, jaką pojedziemy z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby móc w razie potrzeby skorzystać z ładowania na stacji benzynowej czy przy okazji myjni.

W samych miastach zatankowanie elektryka nie jest większym problemem. Niektóre galerie handlowe wręcz udostępniają stanowiska bezpłatnie, w ramach postoju podczas naszych zakupów. Jeżeli mieszkamy w domu, możemy bez problemu przerobić naszą instalację elektryczną garażu w taki sposób, aby ładować auto bezpośrednio w domu. W przypadku osób żyjących bliżej centrum, w blokach, jesteśmy zdani na okoliczną sieć ładowarek. Możemy z nich bezproblemowo korzystać nawet jeżeli ktoś zastawił najbliższe miejsce – wystarczy wozić ze sobą odpowiedni kabel.

Gdzie możemy sprawdzić, jak jeździ się autem eV?

W wielu miastach możemy przekonać się, jak to jest jeździć elektrykiem bez konieczności posiadania go ani wynajmowania na dłuższy termin. Odpowiedzią na potrzeby takich osób jest carsharing. Najwięcej dostępnych aut elektrycznych działających w usłudze wynajmu na minuty jest oczywiście w Warszawie, jednak inne duże miasta jak Kraków, Wrocław czy Poznań również mają je do zaoferowania. Obecnie co najmniej trzy duże firmy carsharingowe mają w swojej ofercie pojazdy eV, począwszy od niewielkich Smartów, a skończywszy na dynamicznym BMW i3. Dzięki temu możemy realnie przekonać się, jak wypada w praktyce korzystanie z samochodu z napędem wyłącznie elektrycznym, jeżeli zastanawiamy się nad jego kupnem lub jesteśmy po prostu ciekawi. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Cleaner Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here