Psychologiczny i społeczny wpływ kwarantanny

Badania pandemii, z którymi borykano się na przestrzeni czasu, takich jak SARS, Ebola, H1N1, COVID-19, pokazują, że psychologiczne skutki zarażenia i kwarantanny nie ograniczają się do strachu przed zarażeniem wirusem. Istnieją pewne elementy związane z pandemią, które wpływają na większą liczbę populacji, takie jak rozłąka z bliskimi, utrata wolności, niepewność co do postępu choroby i poczucie bezradności. Aspekty te mogą prowadzić do dramatycznych konsekwencji, takich jak wzrost liczby samobójstw. Zachowania samobójcze są często związane z uczuciem gniewu związanym ze stresującym stanem szeroko rozpowszechnionym wśród osób, które żyły/żyją w najbardziej dotkniętych obszarach. W świetle tych konsekwencji potrzebna jest dokładna ocena potencjalnych korzyści z kwarantanny, z uwzględnieniem wysokich kosztów psychologicznych.

Jak wynika z ostatniego badania przeprowadzonego podczas pandemii Covid-19, dzieci i młodzi dorośli są szczególnie narażeni na wystąpienie objawów lękowych. Badaniami objęto próbę setek rodziców dzieci (przedział wiekowy 3-18 lat). Ogólnie rzecz biorąc, rodzice zaobserwowali zmiany emocjonalne i behawioralne u swoich dzieci podczas kwarantanny: objawy związane z trudnościami w koncentracji, znudzeniem, drażliwością, niepokojem, nerwowością, poczuciem osamotnienia, niepokojem i zmartwieniami. Dalsze dane zebrane na próbie studentów college’u w czasie rozprzestrzeniania się epidemii w Chinach pokazały, że poziom lęku u młodych dorosłych jest mediowany przez pewne czynniki ochronne, takie jak mieszkanie w obszarach miejskich, stabilność ekonomiczna rodziny i wspólne zamieszkiwanie z rodzicami. Przeciwnie, posiadanie zakażonych krewnych lub znajomych prowadzi do pogorszenia objawów lękowych. Ponadto, problemy ekonomiczne i spowolnienie aktywności akademickiej są związane z objawami lękowymi. Ponadto, ankieta internetowa przeprowadzona na populacji ogólnej wykazała, że studenci są bardziej niż inni narażeni na stres, lęk i depresję podczas pandemii. Wyniki te sugerują monitorowanie i promowanie zdrowia psychicznego młodzieży w celu zmniejszenia negatywnego wpływu kwarantanny

Również pracownicy opieki zdrowotnej są narażeni na wystąpienie objawów typowych dla sytuacji katastrofalnych, takich jak zespół stresu pourazowego, zespół wypalenia zawodowego, wyczerpanie fizyczne i emocjonalne, depersonalizacja i dysocjacja. Epidemia ma jednak inne cechy szczególne w porównaniu z katastrofą, na przykład postawy stygmatyzujące, zwłaszcza wobec pracowników służby zdrowia, którzy na co dzień stykają się z ryzykiem zakażenia.

Ponadto, ciągły strach przed zarażeniem prowadzi do obsesyjnych myśli, zwiększając stopniowe zamykanie się osoby i zmniejszając relacje społeczne. Zgodnie z tymi wynikami oceniono wyniki dotyczące zdrowia psychicznego wśród pracowników podczas pandemii, potwierdzając wysoki wynik problemów ze zdrowiem psychicznym, szczególnie wśród młodych kobiet i pracowników pierwszej linii.

Jak więc widać, w czasach pandemii szczególnie ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne. Setki lat temu, rolę zwierzchnika problemów pełnił spowiednik, obecnie mamy wykwalifikowanych psychologów i psychoterapeutów. Tylko w Inowrocławiu powstało w ostatnim czasie wiele gabinetów psychoterapeutycznych, niemniej jeden z najlepszych to psychoterapia-inowroclaw.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here