Wady i zalety własnej firmy

Pracować każdy musi, jedni wolą etat i stałą posadę w firmie, inni wolą pracować w korporacji, być freelancerem bądź prowadzić własną – jednoosobową działalność.
Praca w firmie na etacie to z jednej strony wygoda, ale z drugiej strony ogromna zależność od szefa, kierownika czy dyrektora. Pracujemy daną ilość godzin, z reguły 8, przychodzimy na daną godzinę i robimy czy pracujemy nad projektem, który nam został zlecony. Zdarza się również, że dostajemy auto służbowe, aby ułatwić nam dojazd do klienta. Osoby pracujące w takich dużych firmach bardzo często otrzymują również wejściówki na baseny, siłownie czy do kina i teatru. Co roku bądź częściej organizowane są również imprezy firmowe, na których pracownicy firmy mogą się ze sobą spotkać, porozmawiać i zintegrować. Na co dzień nie ma na to czasu. Każdy zajęty jest własną pracą i zleceniami. Pracownik przychodzi na parę godzin, robi swoje, ma wolne weekendy i dostaje z góry ustaloną wypłatę. Nie interesuje go Zakład Ubezpieczeń Społecznych i płacenie ubezpieczenia – to wszystko jest po stronie pracodawcy.
Bycie freelancerem aktualnie jest bardzo modne. Można współpracować z wieloma firmami, dostawać od nich zlecenia, ale pracować w domu, na własny rachunek i być tylko podwykonawcą. Można robić proste i małe projekty albo współtworzyć z innymi coś większego i odpowiadać za część tego projektu. Freelancerzy bardzo często zajmują się grafiką czy tworzeniem stron internetowych. Taką osobę można spotkać na portalach z ogłoszeniami z pracą jak również na specjalnych, dedykowanych tylko dla nich stronach. Wystawia się tam zlecenie, opisuje się, co potrzebujemy, co mamy i jaki posiadamy budżet na wykonanie danej pracy. Freelancerzy zgłaszają się pod danym postem i możemy wybrać osobę, która nam najbardziej pasuje pod względem wykonanych już prac, czasu realizacji i kosztów jakie musimy ponieść w związku z tym zleceniem. Freelancerzy najczęściej nie prowadzą działalności a wykonują swoje prace na umowę o dzieło bądź umowę zlecenie. Jest to dla nich dużo korzystniejsze ponieważ nie muszą opłacać składki ubezpieczeniowej i zachowują pieniądze na swój dalszy rozwój. Jednak nie zawsze tak jest i jest też część freelancerów, którzy mają własną działalność. Jednak warunek jest taki, że muszą mieć dużo zleceń.
Własna jednoosobowa działalność gospodarcza koszty generuje. Dla jednych jest to plus i widzą w tym szanse na wyciągniecie ze swojej pracy maksimum a dla innych minus. Ci, którzy zdecydowali się na taki krok, muszą potrafić zarządzać pieniędzmi a przede wszystkim czasem. Będą jednocześnie swoim szefem, a więc muszą tak zorganizować czas, aby na wszystko im wystarczyło. Bycie własną księgową może być trudne z uwagi na wiele kruczków i zawiłości w prawie księgowym, ale można to opanować. Właściciel firmy jednoosobowej musi być przede wszystkim dobrym i sumiennym pracownikiem. To od niego zależy ile i czy w ogóle zarobi jakieś pieniądze w danym miesiącu. Od zarobków będzie musiał jeszcze odliczyć podatek VAT, który przekazuje się urzędowi skarbowemu, podatek dochodowy również do odliczenia do urzędu i comiesięczne, stałe koszty jakim jest ubezpieczenie w zakładzie ubezpieczeń społecznych. Aktualnie składka taka wynosi ponad tysiąc złotych co nie jest małą sumą, zważając na to, że trzeba ją opłacić niezależnie od tego ile zarobimy danego miesiąca. Co kosztów oczywiście można doliczyć obsługę księgowej, a także wydatki na paliwo, prąd, sprzęty potrzebne w biurze czy chociażby rachunki. Dodatkowo, jeśli nie chcemy pracować w domu, bo na przykład ciężko nam się skupić na pracy, nie możemy oddzielić domu od firmy to obowiązkowo potrzebny będzie nam lokal. Wynająć go można poprzez biura nieruchomości albo samemu poszukać. Wtedy może być taniej. Wynajmując taki lokal, prawdopodobnie będziemy musieli opłacić też Internet bo nie zawsze jest on dostępny.
Aby lokal spełniał nasze oczekiwania i był widoczny dla klientów, czy to nowych, których chcemy zachęcić do odwiedzin i zapoznania się z naszą ofertą, czy to dla aktualnych kontrahentów musimy zainwestować w reklamę. Formą reklamy może być baner, oklejenie szyb naszego biura czy lokalu, ulotki rozdawane na ulicach, reklama w lokalnych mediach jak radio, prasa czy telewizja.
Najważniejszą jednak reklamą, aktualnie najważniejszą jest profesjonalna strona internetowa. Ludzie szukający informacji o naszej firmie czy szukający firmy, która może wykonać jego zlecenie, patrzą przede wszystkim do Internetu. Jest to ogromne medium i nieposiadanie owej strony jest niejako strzałem w kolano. Tym bardziej, że koszt wykonania takiej strony jest jednorazowy i ewentualnie płacimy później tylko za poprawki. Chyba, że strona oparta jest o CMS czyli system zarządzania treścią. Wtedy zmiany możemy wprowadzać sami. Do kosztów strony internetowej należy doliczyć koszt domeny a więc unikalnego adresu naszej witryny, dzięki czemu klient trafi na naszą stronę, a nie na przykład do konkurencji. Opłaca się ją z reguły raz do roku i koszt waha się w okolicach stu złotych. Kończąc koszty utrzymania strony należy doliczyć jeszcze serwer hostingowy a więc miejsce gdzie nasza strona się znajduję. Aktualnie na rynku jest wiele firm udostępniających takie miejsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here