Jak studiować to tylko dziennie

Studia to najlepszy okres w życiu każdego człowieka, jest to bardzo bezpieczny pierwszy krok w dorosłe życie. Kiedy pytam przypadkowo spotkanego człowieka na ulicy wtedy słyszę od niego, że studia były najlepszym okresem ich życia. Przyjaźnie zawiązane podczas studiów są najtrwalsze. A jak to powiedział dziekan wydziału, na którym miałem przyjemność studiować: „studia nie są po to, by się uczyć, lecz po to, by poznać zupełnie nowych ludzi dzięki, którym nasze życie będzie o wiele prostsze w przyszłości „. Czyli udając się na studia możemy zdobyć coś więcej niż tylko wiedzę. Niektórzy mówią, że studia to szkoła życia i można się z nimi zgodzić. Student przychodzący na pierwszy semestr, daleko od domu rodzinnego. Zazwyczaj nie potrafią sobie samemu zrobić jedzenia, dlatego są obładowani torbami pełnymi po brzegi słoikami z jedzeniem z domu, jedzenie jedzeniem, ale już nawet nie można wspomnieć o tym, jak obsługiwać pralkę do prania. Wtedy też studenci uczą się samodzielności, której im brakuje.

Jakie są plusy mają studia dzienne, a jakie minusy?

Biorąc pod uwagę naturalny sposób egzystencji człowieka, który narzuca nam zegar biologiczny. Ludzie powinni spać w nocy, by móc w dzień normalnie funkcjonować. Badania wykazują ze mózg ludzki, najlepiej pracuje w godzinach od 9 do 16, dlatego też na studia dzienne uczęszcza najwięcej osób. Drugim bardzo dużym plusem jest możliwość ułożenia sobie samumu planu zajęć, jest to bardzo dobre rozwiązanie jednak nie jest ono obecne na każdym kierunku. Niektóre uczelnie narzucają plan studentom, podział na grupy odbywa się alfabetycznie z udziałem nazwisk. Jeśli ułożymy zwięzły plan, możemy mieć zajęcia tylko przez 3 dni w tygodniu, resztę wolnego czasu może poświęcić na realizację naszego hobby, bądź dorobienie sobie trochę, albo na czynny udział w kole naukowym. Jak sami widzimy możliwości jest bardzo dużo. Bardzo dużym plusem jest to, że studia dzienne są darmowe, wystarczy się dobrze i systematycznie uczyć, aby nie mieć poprawek i bez większych problemów zaliczać semestr po semestrze, aby w końcu dotrzeć do egzaminu na inżyniera bądź napisać pracę licencjacką, a następnie obronić stopnień magistra.

Studia dzienne dają nam możliwość poznania naszych kolegów z kierunku, natomiast studia zaoczne są problematyczne pod tym względem, ponieważ zjazdy odbywają się co 2 tygodnie. Nie jesteśmy wtedy w stanie nawiązać znajomości z nowymi ludźmi, ponieważ za rzadko ich widujemy. Studenci, którzy uczęszczają na studia dzienne, mają więcej czasu na naukę, ponieważ nie muszą pracować tak jak to robią studenci studiów zaocznych, co daje im zupełnie inne możliwości.

Jeśli ktoś ma problemy z przeżyciem od pierwszego do pierwsze to tutaj uczelnia również wychodzi naprzeciw studentom i oferuje osobom, których dochody są zbyt niskie, aby normalnie żyć, stypendium socjalne. Każda uczelnia oferuje zazwyczaj oferuje inną stawkę. Dzięki tym pieniądzom bardzo duża liczba osób może normalnie studiować tak jak reszta studentów. Natomiast jeśli ktoś osiąga bardzo dobre wyniki w nauce, znacząco lepsze od innych studentów może starać się o stypendium rektora dla najlepszych studentów.

Jeśli zdecydujemy się na studia dzienne, nie mamy wtedy ograniczeń odnośnie do kierunków, natomiast w przypadku innych rodzajów studiowania nie jest już tak kolorowo. Weźmy pierwszy lepszy przykład, kierunek medycyna, ogrom materiału, jaki jest do przerobienia nie pozwala, aby te studia występowały w trybie zaocznym. Jest kilkanaście kierunków, które spotkamy tylko w wymiarze dziennym. Jest to medycyna, architektura, budownictwo, informatyka, pytka, fizjoterapia, pielęgniarstwo itd. Nie ma co się ograniczać oraz śpieszyć się zbytnio z pracą, jeszcze zdążymy się w życiu dobrze napracować.

Materiał, który otrzymujemy podczas studiów dziennych, specjalnie przystosowany by nie było go za dużo na raz do zrozumienia. Natomiast na studiach zaocznych mamy o wiele więcej materiału na raz i zajęcia trwają od rana do nocy. Zajęcia laboratoryjne oraz ćwiczenia trwają o połowę krócej. Wyciągając wnioski z tych faktów można powiedzieć, że lepszą jakościowo wiedzę otrzymują studenci znajdujący się na studiach dziennych niż studenci ze studiów zaocznych.

Studia dzienne dają nam możliwość uczestnictwa we wszelakich zabawach studenckich, zabawy takie czasem są bogate o motyw przewodni. Bardzo często imprezy takowe odbywają się w środku tygodnia, co eliminuje studentów zaocznych, jak i wieczorowych z wejścia, ponieważ jedna grupa ma wtedy zajęcia a druga jest w pracy albo się właśnie do niej szykuje, bądź przygotowuje. Na zabawach studenckich również można poznać wiele nowych osób, może spodoba się na pokaz laserów, bądź świateł i zmienimy kierunek. Nigdy nie wiadomo co się stanie.

Powyżej podałem wiele plusów, dlaczego warto wybrać studia dzienne, a nie zaoczne czy wieczorowe. Wybierając studia zaoczne ograniczamy w pewnego stopniu swoje życie oraz możliwości rozwoju, wtedy kiedy powinien on mieć miejsce w największym stopniu. Czytelniku, jeśli dotrwałeś do tego momentu, na pewno już wiesz co powinieneś uczynić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here