Jakie są najbardziej przyszłościowe kierunki studiów?

Okres studiowania to najważniejszy czas dla niemal każdego człowieka. Trudno jest nie zgodzić się z powyższym stwierdzeniem. Ostatecznie na to właśnie wskazują statystyki. Niedawno grupka studentów przeprowadziła ankietę wśród niemal setki ludzi. Ankietowani byli pytani o to, jaki etap swojego życia uważają za najważniejszy, taki, który miał największy wpływ na ich aktualne życie. Jak się okazuje, ankietowani byli niesamowicie zgodni w swoich odpowiedziach. Wyniki pokazują, że ponad siedemdziesiąt osiem procent ankietowanych odpowiedziało, że okres, który najbardziej wpłynął na ich życie i pomógł ukształtować ich charakter oraz osobowość jest okres studiowania. Osoby, do których kierowane były pytania, zostali zapytani przez studentów również o to, dlaczego akurat ten czas jest w ich pamięci zapisany pod hasłem najważniejszy. Tutaj odpowiedzi były przeróżne. Większość z nich jednak sprowadzała się do tego, że ankietowani na studia wybierali się do miasta o wiele większego od ich rodzinnego, wielu z nich również wyrywało się z małych miasteczek i wiosek, uciekając od małomiasteczkowości i pewnego rodzaju ograniczenia umysłowego. Było to przełomowym etapem w ich życiu, ponieważ pozwoliło to na otwarcie umysłu, otwarcie się na nowe doświadczenia, idee, niecodzienny tok myślenia czy szersze spojrzenie na inne sprawy. Wyrwanie się z miasta pozwala również na poznanie bardzo dużej ilości osób, a jak powszechnie wiadomo, ludzie którymi się otaczamy wywierają niezwykle duży wpływ na naszą osobowość. Niektórzy nawet są zdania, że jesteśmy wypadkową osób, z którymi najczęściej spędzamy czas. Zatem osoby, które były do tej pory w otoczeniu ludzi małomiasteczkowych, ograniczonych, mają szansę na spotkanie osób o o wiele barwniejszej osobowości, bardziej światowych w pewnym tego słowa znaczeniu. Uniwersytety w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań, oferują również wykłady prowadzone przez znane osoby, profesorów, szanowane osobistości. Co więcej, często w ofercie są wyjazdy zagraniczne. W Poznaniu, na przykład, studiuje mnóstwo osób z wymian zagranicznych, zatem studenci mają możliwość spotkania rówieśników z różnych państw, a nawet kontynentów. Dosyć dużo bowiem w Polsce studiuje Azjatów, Japończyków czy Chińczyków. Jest to niezwykle wartościowe doświadczenie. Kolejnym powodem, dla którego studia uważane są za przełomowy etap, jest to, że często to właśnie tutaj ludzie poznają swoją drugą połówkę. Mówi się, że najczęściej spotykamy taką osobę do dwudziestego pierwszego roku życia. Nic więc dziwnego, w takim wieku bowiem najczęściej kończy się studia licencjackie. Jest to więc niebezpodstawne stwierdzenie, ponieważ właśnie na studiach zazwyczaj spotykamy ludzi, którzy mają bardzo podobne, lub wręcz takie same zainteresowania, co nasze. Ostatecznie właśnie pod tym względem wybieramy, a przynajmniej powinniśmy, wybierać nasz kierunek studiów.
To prowadzi nas do kolejnych rozważań, a mianowicie do zastanowienia się nad tym, jak wybrać najlepszy dla nas uniwersytet, a także kierunek studiów. Co do pierwszego, czyli wyboru uniwersytetu, to powinniśmy najpierw zastanowić się, jaką reprezentujemy osobowość. Czy wolimy być bliżej domu, bliżej domowego ogniska, rodziny i bliskich, czy wolimy rzucić się na głęboką wodę, wyjechać daleko od naszego rodzinnego domu, spróbować całkiem nowych rzeczy i nowego środowiska. Oczywiście, nie jest łatwo się zdecydować. Jeśli chodzi o szkołę znajdującą się blisko naszego domu, to z jednej strony fajnie jest mieć w zasięgu ręki rodzinę i przyjaciół, ale z drugiej, jest to w pewnym stopniu ograniczające. Natomiast w przypadku wyboru uniwersytetu z dala od rodzinnego domu, to jest z pewnością ekscytująca i kusząca sprawa, ale z drugiej strony, oczywistym minusem jest duża odległość dzieląca nas z rodziną i brak możliwości częstego powrotu do rodzinnych stron. Wybór z pewnością nie jest łatwy, nie oszukujmy się. Powinniśmy zatem dobrze się nad tym zastanowić.
Jeśli chodzi natomiast o wybór kierunku, to większość z nas celuje jednak w przyszłościowe kierunki studiów, a nie te, które są zgodne z naszymi zainteresowaniami. Oczywiście, warto brać pod uwagę to, jak bardzo przyszłościowe są dane studia, czy będziemy mieli po nich pracę i ile pieniążków możemy potencjalnie zarabiać. Takie kierunki to z pewnością będą, niezmiennie, medycyna oraz prawo. Ostatecznie lekarze będą zawsze potrzebni, zwłaszcza ci dobrzy mogą otworzyć własny prywatny gabinet, który generuje bardzo duże zyski. Jeśli będziemy wyśmienici w swoim fachu, z pewnością ludzie będą nas polecać, a to zagwarantuje nam dużą ilość klientów. To samo tyczy się prawników – dobry prawnik z całą pewnością będzie wręcz rozchwytywany. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy dany kierunek studiów naprawdę nas pociąga, czy jesteśmy nim zainteresowani i czy studiowanie go nie będzie dla nas prawdziwą katorgą. Są to przecież studia, które trwają ładnych parę lat i kontynuowanie ich bez grama pasji zdecydowanie nie będzie należało do najłatwiejszych zadań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here