Najprościej mówiąc Zdrowie Publiczne jest nauką, która zajmuje się zagadnieniem zdrowia na poziomie populacji ludzkiej.
Według Światowej Organizacji Zdrowia zdrowie publiczne ma na celu popularyzację, ochronę, przywracanie zdrowia ludności, a także podnoszenie jego poziomu. Dzieje się to poprzez analizę sytuacji zdrowotnej społeczeństwa, promocję zdrowia, walkę z chorobami zakaźnymi, sprawowanie nadzoru nad zachorowaniami w danej populacji i całych społeczeństwach, ochronę środowiska, sanitaryzację. Ale również tworzenie planów działań na wypadek ewentualnych katastrof i nagłych sytuacji zdrowotnych oraz zajmowanie się medycyną pracy.
Podstawowymi funkcjami zdrowia publicznego są: monitorowanie stanu zdrowia populacji, nadzór epidemiologiczny, badanie i zwalczanie zagrożeń dla zdrowia publicznego, rozwój polityki zdrowotnej, stanowienie prawa zdrowotnego i nadzór nad jego wdrażaniem, promocja równego dostępu do świadczeń zdrowotnych, rozwój kadr zatrudnionych w dziedzinach zdrowia publicznego i ich szkolenie, prowadzenie badań naukowych z zakresu zdrowia publicznego.
W nowoczesnych społeczeństwach dbanie o zdrowie jest coraz bardziej trendy, jednak wymaga to całościowego i interdyscyplinarnego przygotowania fachowców, którzy o to zadbają.
Aby zajmować się zdrowiem jednostki lub całych społeczeństw, nie trzeba być medykiem. Istnieje wiele kierunków niemedycznych, które związane są ściśle z ochroną zdrowia. Pozwalają one zdobyć wiedzę z pogranicza nauk społecznych i nauk medycznych. Jeżeli interesuje Cię problem, jakim są coraz częściej występujące choroby cywilizacyjne, takie jak na przykład otyłość bądź nadciśnienie, zagadnienie chorób zawodowych, rozpoznawanie uwarunkowań zdrowia człowieka i całej zbiorowości ludzkiej z różnych sfer życia i badanie relacji między nimi, a także jak wygląda zarządzanie poszczególnymi ogniwami ochrony zdrowia to studia na kierunku Zdrowie Publiczne są w sam raz dla ciebie!
Zdrowie publiczne studia pozwalają zgłębić wiedzę z przedmiotów z zakresu biologii i medycyny oraz nauk społecznych, jak na przykład socjologia, demografia, epidemiologia, czy żywienie człowieka.
Kierunek ten charakteryzuje interdyscyplinarność, skupiając w sobie nauki medyczne, wiedzę z zakresu zarządzania, ekonomii, prawa, a także ochrony środowiska. Absolwenci tego kierunku zdobędą wiedzę oraz umiejętności z zakresu: złożonych uwarunkowań zdrowia; rozpoznawanie zagrożeń zdrowia ze strony czynników biologicznych; psychospołecznych; demograficznych oraz środowiskowych; kontroli stanu sanitarnego i epidemiologicznego społeczeństw; przygotowanie, wdrażanie i promowanie programów kształcenia zdrowotnego i promocji zdrowia, ze szczególnym naciskiem na działania profilaktyczne oraz tworzenie, wdrażanie i promowanie programów opieki oraz rehabilitacji psychospołecznej.
Na kierunku Zdrowie Publiczne istnieją takie przedmioty jak: biochemia, zdrowie środowiskowe, prawo ochrony zdrowia, prawo ochrony pracy, higiena szpitalna, diagnostyka laboratoryjna, mikrobiologia.
Ukończenie zdrowie publiczne studia otwiera przed absolwentami tego kierunku możliwość rozpoczęcia kariery zawodowej w takich miejscach jak na przykład: administracja publiczna zajmująca się ochroną zdrowia, ośrodkach wellness oraz SPA, branży farmaceutycznej, ośrodkach zajmujących się profilaktyką chorób i promocją zdrowia wśród społeczeństwa. Ponadto, wiedza zdobyta w toku studiów pozwala absolwentom zdrowia publicznego piastować stanowiska kierownicze lub asystenckie w publicznych i niepublicznych ośrodkach opieki zdrowotnej (np. szpitale, przychodnie, gabinety lekarskie i lekarsko-dentystyczne), placówkach mających nadzór nad systemem opieki zdrowotnej w Polsce (np. NFZ), domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i opiekuńczo-pielęgnacyjnych, ośrodkach pomocy społecznej, miejscach świadczących opiekę dla osób starszych i w podeszłych wieku oraz innych placówkach świadczących usługi opiekuńcze, a także fundacjach i organizacjach pozarządowych działających na rzecz promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej oraz instytucjach zajmujących się przetwarzaniem danych medycznych na potrzeby społeczeństwa.
Jak można zaobserwować, zdrowie publiczne studia dają swoim absolwentom dużo możliwości, jeśli chodzi o zatrudnienie i tworzenie ścieżki kariery zawodowej. Osoby, które ukończyły ten kierunek, choć nie są pracownikami medycznymi, w istotny sposób mogą przyczyniać się do polepszania zdrowia danej populacji, czy też prewencji chorób dotykających całe społeczeństwa. Studia te pozwalają podejmować działanie mające na celu edukację społeczeństwa w celu prewencji chorób i promowanie zdrowia, które to istotnie przyczynia się do zachowania dobrostanu każdej jednostki danego społeczeństwa. Ponadto absolwenci zdrowie publiczne studia działając w organach administracji rządowej i samorządowej sprawują pieczę na bezpieczeństwem społeczeństwa i podejmują działania mające na celu eliminację skutków katastrof i opracowywanie planów działania.
Zdrowie Publiczne jest kierunkiem przyszłościowym i niewątpliwie potrzebnym.