Praca w Irlandii: Dublin

Irlandzki rynek pracy należy do jednych z najbardziej chłonnych w całej Europie. W tym kraju odnotowuje się rekordowo niskie bezrobocie. Można znaleźć tam dobrze płatną pracę bez dobrej znajomości języka. Ocenia się, że w Irlandii potrzeba po ok 50 tyś nowych pracowników rocznie. Sprawdziliśmy, jak szuka się pracy i jak żyje się w Irlandii.

Jak szukać pracy w Irlandii?
Bezpośrednio po przylocie do Irlandii należy zacząć chodzić po agencjach pośredniczących w zatrudnianiu. To właśnie tam lepiej jest udać się, jeśli nie znamy języka, niż na przykład do kebabów i tureckich restauracji. Jeśli jednak znamy język w stopniu komunikatywnym i jesteśmy w stanie napisać nasze CV po angielsku, warto szukać pracy w sensownych miejscach. Takich, które mają dobre opinie w internecie oraz takich, które już na pierwszy rzut oka wyglądają profesjonalnie. Tam, gdzie na przykład jest przejrzysta siatka płac oraz tam, gdzie pracodawca może poszczycić się nieprzerwanym zatrudnianiem pracowników obcojęzycznym od wielu lat, tam najpewniej ryzyko problemów będzie najmniejsze.

Polacy w Dublinie
Polacy stanowią największy odsetek imigrantów w Dublinie. Jest ich ponad 200 tyś. Mają swoje społeczności, spotykają się na polskich imprezach, matki organizują się w specjalne kółka pomagające sobie w opiece nad dziećmi. W Dublinie są polskie przedszkola, polskie szkółki, do których można posyłać dzieci urodzone już w Dublinie. Praca Dublin jest poszukiwana przez dalsze grupy Polaków, którzy coraz chętniej – wbrew oficjalnym statystykom – opuszczają Polskę i emigrują zarobkowo.

Jak długo szuka się pracy w Dublinie?
Dublin to miasto, w którym jakąkolwiek pracę można zdobyć w kilka dni. Jednak aby dostać w miarę sensowną pracę za lepsze niż podstawowe pieniądze, trzeba jednak nieco poczekać. Zwykle proces poszukiwania porządnej pracy trwa około miesiąc. Ile pieniędzy trzeba ze sobą wziąć do Dublina na start? Polacy, którzy przybywają tutaj w ciemno, aby szukać pracy, powinni mieć ze sobą około 1 tyś euro na start. Za tyle przeżyjemy pierwszy miesiąc. Na szczęście szybko jednak można się z tego odbić, bo w Dublinie, tak jak w całej Irlandii, wynagrodzenie dostaje się już po pierwszym tygodniu pracy. Ułatwia to bardzo start osobom, które mają ograniczony budżet w momencie przyjazdu.

Co zrobić, gdy ma się problemy z pracodawcą w Irlandii?
Każdy polski pracownik może liczyć na pomoc Polski w sytuacji, gdy będzie miał problemy z irlandzkim pracodawcą. W Dublinie istnieją biura do spraw pracowniczych,w których można darmowo zasięgnąć opinii prawnika oraz zdobyć informacje o tym, jak wybrnąć z ciężkiej sytuacji w miejscu pracy.

Czy życie w Dublinie jest bezpieczne?
Dublin to miasto, w którym kobiety nie powinny wracać samotnie z imprezy w środku nocy. Nie powinno się także zapuszczać w pewne zaułki, bo można zostać postrzelonym. Niektóre dzielnice są pełne imigrantów z dalekiej Afryki – tam często dochodzi do gwałtów, a policja nie chce przyjeżdżać. To tyle jeśli chodzi o różnice między Warszawą a Dublinem.
Poza tym w mieście jest bezpiecznie. Mieszkańcy wprawdzie zamykają swoje domy na klucz i mają kraty w oknach, ale to także spotkamy w większych skupiskach miejskich w Polsce. Liczba kieszonkowców w metrze nie jest większa niż gdziekolwiek indziej w Irlandii. Mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do obcych, policja chętnie współpracuje, w wieczorami w centrum można czuć się bezpiecznie.

Kilka zasad pracy w Irlandii
Irlandia to kraj, w którym nie można pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo. Jeśli czas pracy jest elastyczny, powinniśmy dostawać informacje na przykład o tym, kiedy mamy wolne na co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem pracy. Dzięki temu nie jesteśmy na każde zawołanie u pracodawcy. Praca w niedzielę nie jest automatycznie lepiej płatna w tym kraju. Jest ot kwestia do ustalenia z pracodawcą.
Pamiętajmy o swoim prawie do zachowania co najmniej 11-godzinnej przerwy między zakończeniem pracy jednego dnia, a rozpoczęciem pracy dnia następnego. Raz w tygodniu powinniśmy też mieć nieprzerwany 24-godzinny okres wolny od pracy.
Co 6 godzin pracy należy nam się przerwa półgodzinna. Po 3 godzinach natomiast mamy prawo zrobić sobie przerwę 15-minutową.
Każdy pracownik w Irlandii ma prawo do korzystania z 4 tygodni urlopu w trakcie roku. Osoby, które mają duży staż pracy mogą uzyskać większy wymiar urlopu – tutaj jednak reguluje to pracodawca, a nie kodeks pracy.

Czy praca Dublin jest możliwa bez znajomości angielskiego? Teoretycznie, pracę znajdzie tutaj każdy. W praktyce jednak wyobraźmy sobie kucharza, który musi współpracować z angielskojęzyczną ekipą w restauracji i nie jest w stanie przekazać im, że dziś nie ugotował szparagów, bo dostarczono mu słabej jakości zieleninę i chciałby wysłać zwrot tego towaru do hurtowni? Zdecydowanie więc bez języka musimy liczyć na to, że znajdziemy pracę w skupisku Polaków lub w miejscu, gdzie ten angielski nie będzie w ogóle potrzebny. Czyli przy sprzątaniu i w najtrudniejszych pracach rolniczych. Praca wśród samych Polaków przez większość z nas niestety jest też źle wspominana. Trudno powiedzieć dlaczego, ale mamy w sobie sporo utrudniających harmonijne życie cech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here